Hangi Fotoğraf Makinası Fotoğraf Makinası Alırken

www.fotopanorama360.comFotoğraf makinası almaya karar verdiğimizde kendimize soracağımız hangi fotoğraf makinasını almalıyım sorusuna kısaca şöyle başlayalım.

Devamlı gelişen teknoloji, üretici ve satıcı firmaların birbirleriyle rekabetleri sonucu piyasada onlarca marka, yüzlerce değişik  model ve binlerce çeşitli aksesuar karmaşası,  fotoğrafçılığa yeni başlayacak olan arkadaşların kafasını iyice  karıştırıyor.

Açıkça itiraf etmeliyiz ki  profesyonellerin de kafası oldukça karışıyor. Sonuç olarak bu konudaki kafa karışıklığı ithalatçı ve satıcıların kendi ürünlerini pazarlama teknikleri ile stok eritme, kota doldurma, bilinçli veya bilinçsiz yönlendirmeler gibi,  bunlar satış stratejisi açısından doğru olabilir, bizim bu yazımızdaki amacımız herhangi bir markayı lanse etmek, yorum yapmak  değil. Zaten teknolojide o kadar hızlı değişiyor ki, amaç size uygun doğru kriterleri mümkün olduğunca sizi sıkmadan kısaca anlatabilmek.

Gelelim Hangi makineyi almalıyım sorusuna ?

İlk önce kendimize hangi amaçla, nelerin fotoğrafını çekeceğimiz sorusunu sormak olsun, buradan yola çıkarsak Tatil  ve Anı fotoğrafları için cep telefonlarının kamerası da işimizi görebilir, ancak Hobi dersek Compact makinalar ile seçime başlamanız  biraz bilinen markaları incelemenizde fayda var.

casio exilim

3x_30x30Compact:

Cebimde taşıyıp bas çek bir makinam ve de güzel fotoğraflarım  olsun diyorsanız, şu an teknolojinin geldiği noktada ideal olanı makina, Lensinin  size 24mm. ve f/2 değerini sunması (en azından 28mm.) ayrıca, ISO ve MP değerinin mümkün olduğunca yüksek olması (bu size loş ve karanlık ortamlarda oldukça avantaj sağlayacaktır) Optik ve Digital ZOOM değerleri, dinamik aralık, görüntü kalitesi, sıcak renk tonları, Video kalitesi, seri ve Panoramik çekim yapıp yapmadığı da  sormanız gereken sorular arasında olmalıdır.

Şöyle  genel bir söylem vardır, fotoğrafı makine değil de  fotoğrafçı çeker diye, belki çok doğrudur ama teknolojinin bize sunduğu imkanlarla çekim hatalarımızın çoğunu telafi eden, iyi bir makine ile başlayıp daha sonra üzülmeyin derim, alacağınız veya kullandığınız makinanın özelliklerini iyice öğrenin ki  Max. seviyede verim alın.  Ama kullanmayacağınız özelliklere de boşuna para harcamayın!

fujifim s6500fd

3x_30x30DSLR Like:

DSLR makinalara benzeyen fakat daha çok compact özellikli, objektifi compact lara göre daha geniş odak aralığı olan (daha çok zoom lu olan da diyebiliriz) ama objektifi değiştirilemeyen makinalar olarak tarif edebiliriz.

nikon D7000

3x_30x30DSLR:

Gelelim bu üst sınıfa; fotoğrafçılık ve fotoğraf tekniği, enstantane, pozlama, alan derinliği vb. gibi konularda bilgim var, eğer de profesyonel veya ticari çekim yapacak iseniz DSLR fotoğraf makinası na geçiş yapmanız gerekiyor.

Bu aşamadan sonra uzun seneler kullanabileceğimiz, çeşitli setler oluşturacağımız ekipmanlarımızı dikkatlice seçmeliyiz, burada yine marka belirtmenin etik olmadığını düşünerek araştırıp seçeceğiniz bir markadan sonra Body (Gövde) seçimini yapıp kullanacağınız objektifleri de ileriye dönük (Body, gövde değişiminde) kullanabilir olmasını tercih etmenizdir, çünkü objektiflere yapılacak yatırım yüklüce bir tutardır.

Body seçimi veya değişimi bilinçli ve bilgili olmayı gerektiren konudur, bu konuda kararsızsanız, ticari kaygısı olmayan deneyimli birilerine danışabilir yada iyi bir araştırma yapabilirsiniz.

Diğer bir kriter ise Full Frame ile Crop Factor lü makinalar arasındaki tercihtir. Full Frame, Profesyonel ve üst sınıf makinalardır fiyatları da oldukça pahalıdır, Crop Factor lü makinalar ise giriş, orta ve orta üst seviye diye adlandırılırlar, Full Frame ve Crop Factor lü makinaların objektif özellikleri ve uyumları da genelde ayrı ayrıdır.

simge_2Aşağıdaki açıklamaları link üstüne tıklayarak  blog yazılarımızda daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.)

>>> Full Frame ve Kırpılmış Sensörlü (Crop faktörlü) Kameralar
>>>  Objektif Nedir objektif Çeşitleri

 

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

www.fotopanorama360.com

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın