Hangi Çekim Modu ‘nu Daha Sık Kullanıyoruz?

www.fotopanorama360.comAnketlere yansıyan sonuçlara göre dijital SLR kameralarla fotoğraflar çekerken elimizin altında bulunan ve belirli bir zaman sonrasında alışkanlık haline gelip genelde sabit şekilde kullandığımız  mod tekerindeki çekim modları ile ilgili anket sonuçları çoğunlukla aşağıdaki grafikte görüldüğü gibidir.

 

www.fotopanorama360.com

Anket

 

Kısaca ankette oy kullanan toplam 244 kişiden 102‘si ben kameramın bütün her şeyini kendim ayarlarım deyip “Manuel” mod’u kullandıklarını belirtmişlerdir. 82 kişi ise diyafram öncelikli mod’u (Aperture) seçerken, 11 kişi’de enstantane öncelikli olan mod (Shutter) tercih etmiştir.  Otomatiğe en yakın Program olan (P) modu’nu 23 kişi seçerken, fotoğraf makinasının Auto mod’da kullanan kişi sayısı 26 kişi olmuştur.

Hangi Çekim Modunu Daha Sık Kullanıyorsunuz sorusundaki

Oylar

Manuel 102
Aperture 82
Auto 26
Program 23
Shutter 11
Diğer 4
Toplam 248

 

Çekim Modları na Kısa Olarak Bir Bakış

Auto (otomatik mod) : Tüm ayarlarını fotoğraf makinesinin yaptığı otomatik pozlama modu’dur. Tüm gerekli ayarları makine sizin yerinize  yaptığı için sadece deklanşöre basıp fotoğraf çekebilirsiniz.

P (program mod’u) :  Tüm ayarları fotoğraf  makinesinin yaptığı “Auto” modun’dan farkı, ISO değerini fotoğraf makinası kullanıcısının ayarladığı program modu’dur. Program modunda fotoğraf makinesi otomatik  pozlama’yı kendi yaparken ISO ayarlarını kullanıcının inisiyatifine  bırakmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Mod Skalası

Diyafram öncelikli mod : A (aperture mod’u) Aperture (Diyafram) modun’da ise kullanıcı  ISO’ya ek olarak fotoğraf makinası  üzerindeki F değeri olarak bilinen diyafram ayarını değiştirebildiği, bu  ayara  bağlı olarak’ta  pozlama için enstantane hızına fotoğraf makinesinin karar verdiği mod’dur..

Enstantane öncelikli mod : S (shutter mod’u) Shutter (Enstantane) modun’da fotoğraf makinası kullanıcısının ISO’ya ek olarak enstantane hızını değiştirebildiği, yine  bu ayara bağlı olarak pozlama için diyafram değerine makinanın karar verdiği mod’dur.

M (manuel mod) : Manuel ayarların geçerli olduğu çekim modu’dur. ISO, enstantane ve diyafram değerlerini makine üzerinden tamamen kullanıcı seçebilirken, bu ayarlara bağlı olarak’ta doğru pozlama’yı  fotoğraf makinası üzerinde kullanıcının yapması gerekliliğidir.

 

Hoşçakalın …

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın