Fotoğrafları 4:3 mü yoksa 16:9 mu çekmeli / 4:3 16:9 Nedir?

4:3 standartı en / boy oranı olarak bilinir ve 16:9 ise genelde geniş ekran olarak adlandırılır. Masamızda bilgisayarın başına oturup Fotoğraflarımızı organize etmek için PhotoShop veya  PowerPoint‘i açmadan önce kendimize bu sorunun cevabını sormalıyız; slaytlarımız 16:9 veya 4:3 boyutlarıyla mı tasarlanmalı mı?

Diğer anlatımla  En boy oranı, bir video görüntüsünün genişliği ile yüksekliği arasındaki ilişki de olup En yaygın iki en boy oranı , “1.33:1” veya tam ekran olarak bilinen 4:3 ikincisi ise “1.78:1” veya geniş ekran olarak bilinen 16:9′ dur.

www.fotopanorama360.com

Slaytlarımız 16:9 veya 4:3 boyutlarıyla mı tasarlanmalı mı sorusuna, büyük olasılıkla slaytlarınız 16: 9 formatında tasarlanmalıdır cevabı verilebilir, çünkü neredeyse tüm modern projektör,  televizyon ve bilgisayarlar ekranları 16: 9 boyutlu bir düzende görüntü verirler. O zaman Fotoğrafları 4:3 mü yoksa 16:9 mu çekmeli yada 4:3 16:9 Nedir?

www.fotopanorama360.com

Ekran Genişliği Oranları

4:3 Modunun özellikleri:

4:3 modu şimdilerde pek kullanılmayan klasik Tüplü Televizyon ekranı veya aynı boyuttaki LCD ekranlardır. Bu modda iken bir resim genişliğindeki yataydaki her dört birimin düşeyde üç birim yüksekliğinde olduğudur. Böylece fotoğraflar veya bu modda kaydedilen videolar 4:3 modunda çekilirse fotoğraflar ve videolar 4:3 TV ekranına tam olarak oturacak, 16:9‘ da ise yanlarda boşluklar kalacaktır.

Fotoğrafları 4:3 mü yoksa 16:9 mu çekmeli

16:9 Modunun özellikleri:

16:9 formatı günümüz TV ve Monitör‘lerin standartı durumundadır, geniş ekran olarak adlandırılır ayrıca Fotoğraftaki altın orana en yakın moddur. 16:9 modunda kaydedilmiş bir video veya fotoğrafı 4:3 modunda çalışan bir cihazda da izleyebilirsiniz. 16:9 modu aynı zamanda Full HD 1920×1080 / 4K 3840×2160 Video çözünürlük oranıdır.

16:9 oranı cep telefonlarında hem ekranı doldurduğu, hemde 13MP. lik bir fotoğrafı 10MP. Olarak kaydettiği için çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak mobil cihazlar ve SlideShare İçin 16: 9 önerisinin en az iki istisnası var.

Fotoğrafları 4:3 mü yoksa 16:9 mu çekmeli

Sunumlarınızda mobil cihaz kullanmayı planlıyorsanız, 16: 9 en iyi seçenek olmayabilir. Sunumlarınızın ideal boyutunu belirlemek için cihazınızın kesin boyutlarını kontrol edin. Örneğin, birçok tablet 4:3 en / boy oranında görüntü verir; bu nedenle 16: 9 sunum slaytları, tüm ekranı doldurmayabilir.

Ayrıca, SlideShare ile ilgili sunumlar 4: 3 en / boy oranıyla tasarlandıklarında en iyi görüntüyü verirler. Bu nedenle, çevrimiçi pazarlama veya birden çok amaç için kullanılacak sunumlar için genellikle en iyi boy oranı 4: 3‘tür.

www.fotopanorama360.com

Ekran Boyutları

Bazı Sektörler için En Boy Oranının Şekli:

Ne yazık ki bazı sektörlerde, 4:3 kameraların süregelen yaygın kullanımına rağmen, 4:3 en boy oranına sahip LCD monitörleri bulmak giderek zorlaşıyor. 

Tüm uzman görüşleri, optimum video görüntülerini görüntülemek için, monitörün en boy oranını kameranın (veya başka bir video kaynağının) en boy oranıyla eşleştirmenin kritik olduğu konusunda hemfikirdirler. 

Aşağıda, 16:9 geniş ekran LCD monitörde 16:9 görüntü örneği verilmiştir:

Ancak, endüstriyel, ticari, güvenlik ve kolluk kuvveti sektörlerindeki birçok harici ve dahili kameralar hala 4:3 CCD veya CMOS görüntüleyiciler kullanmaktadır. Bu nedenle, net, bozulmamış video görüntülerini görüntüleyebilmek için kameralarla uyumlu aynı 4:3 en boy oranına sahip monitörlerin kullanılması önemlidir. Bunun yapılmaması durumunda ise, görseller aşağıda gösterildiği gibi bozuk görüntülere yol açacaktır.

4:3 video sinyalini 16:9 monitörde görüntüleyebilmek için olumsuzlukları düzeltmenin 3 ana yolu vardır:

1. Ekranın sol ve sağ taraflarındaki dikey siyah çubukları tolere edin (“pillarboxing” olarak adlandırılır),

2. İnsanları ve nesneleri daha kısa ve daha geniş gösterecek şekilde yatay olarak uzatılmış ve bozuk görüntüleri tolere edin:

3. Veya görüntülerin üst ve alt kısımlarını kesen video sinyalini oluşturun:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın