Gimbal Nedir – DJI Phantom Gimbal – Brushless Gimbal

Gimbal ‘in konumuzdaki anlamı hava araçları genellikle Multikopter ve Helikopter ile çekilen hava fotoğraf ve videolarının stabil ve istenen konumda çekim pozisyonlarını ayarlı yan aparat diğer bir anlatımla biri birini karşılıklı olarak düşey pozisyonda kesmiş olan iki dönüş ekseni (yatak ve şaft) bulunan mekanik bir çerçeve olarak ta açıklayabiliriz

Genel olarak Gimbal ‘i bir çok kişi Multicopter ile hava fotoğraf ve video çekimi  için kullanmakta. Piyasada bu iş için üretilmiş çok çeşitli gimbal ‘ler  mevcut  fiyatları ortalama  $50 dan başlayıp $5.000 ve üstüne kadar  gidiyor.

Bu yazımızda Piyasada fiyat avantajına göre en çok rağbet gören bizim’de atölyemizde üstünde çalıştığımız DJI Phantom multikopter ve ona monte edilebilen GoPro Fotoğraf Makinası ile kullanılan 2 eksenli Gimbal lerden bahsedeceğiz.

www.fotopanorama360.com

Multikopter – Gimbal, Kumanda, Kamera Monitörwww.fotopanorama360.com

Brushless Gimbal / GoPro

Burada kullanabileceğimiz Gimbal leri Servo Motor tahrikli, Brushless Motor tahrikli olarak ikiye ayırabiliriz. Aralarındaki fark Servo Gimbal olanlarda  Gimbal in hareketlerini  Kayış veya mekanik kol ile aktarmamız, Brushless Gimbal olanlarda hareketi direk olarak motorun ekseninden alabilmemiz. Diğer önemli konu ise Motorların hareketini kontrol edeceğimiz PCB Kart, Kalibrasyon yazılımı, Düzlem sensörü nün kalite ve programlanması,  Multikopter sağa sola öne arkaya yatsa bile motorlar ile bu yatışlar kompanze edilerek kameranın hep aynı açı ile yere paralel kalması sağlanır.

DJI Phantom ile gelen kendi kumandası Gimbal  için Yatay ve Düşeyde manuel ayarlara  müsait değil bunun için DJI Phantom ‘a daha profesyonel kumanda upgrade ederek bu özellikleride manuel olarak kumanda üstünden kontrol edebiliriz.

www.fotopanorama360.com

DJI Phantom (Upgrade Atölye Çalışmamız)

Bunun Haricinde uçan aletimiz Multikopter ‘de yapmamız gerekenler  titreşimi azaltmak veya vibrasyonu önlemek için Ahşap pervane ve Pervaneyi balans yapıp kullanmak, ayrıca Multikopter ile Gimbal arasına titreşim önleyici lastik takoz kullanmamızda gerekli aparatlar arasında.

Son iş olarak ‘ta Multikoptere monte ettiğimiz veya monteli olarak gelen Gimbal ‘ın Bilgisayar ile yapacağımız Set Up ayarları. Bunlar kısaca Gyro Kalibrasyonu, Pitch ve Roll PWM,  PCB kart USB haberleşme, Program için Micro Controller seçimi gibi  ayarların yapılmaması durumunda Gimbal ‘imiz çoğu zaman kararlı ve istediğimiz gibi çalışmayabilir, bu konuda tecrübeniz yok ise yardım almanızı öneririz.

www.fotopanorama360.com

DJI Phantom Gimbal Set Up

Firmamız bu konuda ‘da sizlere  ileri düzeyde hem montaj hem de  onarım ve ayarlar konusunda yardımcı olmaya hazır.

Hoşçakalın …

 

Firmamız bu konuda ‘da sizlere  ileri düzeyde hem montaj hem de  onarım ve ayarlar konusunda yardımcı olmaya hazır.

Hoşçakalın …

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın