Dikmen Vadisi Parkı ANKARA Büyükşehir Belediyesi

www.fotopanorama360.comDikmen Vadisi Ankara İlinin Çankaya ilçesine bağlı dikmen ve ayrancı semtleri arasında yer alan çukur bölgede yer alır.

www.fotopanorama360.com

Dikmen Vadisi ANKARA

3x_30x30Ankara’nın merkezine oldukça yakın olan Dikmen Vadisi,  Ankara ’yı çevreleyen vadiler/dereler sisteminin bir koludur. Vadi günümüzde, Peyzajı yapılıp yeşillenmiş toprakları, bol suyu, zengin çeşitler içeren bitki örtüsü, bağları, meyve ağaçları ve kuşlarıyla kentin içinde cennetten bir vaha gibidir.

www.fotopanorama360.com

Dikmen Vadisi ANKARA

3x_30x30Dikmen vadisi ‘nin kısa öyküsü şöyledir: 1970 yılı içinde yapılan planla vadi kent parkı olarak öngörülmüş, fakat yapılan plan ile yetkililerin park olarak öngördüğü bölge, kamu arazisi olması itibariyle kısa sürede gecekondularla dolmuştur. Murat Karayalçın‘ın belediye başkanlığı döneminde hayata geçirilen “dikmen vadisi projesi” bir çok aşamalardan sonra bugünkü haline kavuşmuştur.

Dikmen Vadisi Parkı

3x_30x30Ankara’nın orta yerinde binlerce çeşit bitkisi ile Dikmen Vadisi adeta cennetten bir köşe gibidir. Ankara Büyükşehir Belediyesi ’nin kente kazandırdığı Dikmen Vadisi Parkı rekreasyon alanının 707 bin metrekareden oluşan 3 adet etabıyla yaklaşık 42 farklı türden yapraklı ağaç türünün yanı sıra ladin, göknar, sedir, servi ağaçlarının alt türlerinden oluşan 20 bin ağacı, çeşitli türdeki 421 bin çeşit çalı gurubu, yine yaklaşık 15 bin sarmaşığı ve rengarenk çiçekleri ile Dikmen Vadisi,  bitki çeşitliliğinde Türkiye’nin bu konumda ender kentsel parklarından biri olarak dikkat çekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bölgesel gelişim ve çok amaçlı kentsel dönüşüm projesi olarak tasarlanan Dikmen Vadisi Parkı, 1994, 2002 ve 2009 yıllarında tamamlanmış olan 3 etabıyla dinlence ve sportif imkanları ile Başkentin göz bebeği haline gelmiştir.

www.fotopanorama360.com

Dikmen Vadisi

3x_30x30Vadi’nin birinci etabındaki bulunan kirazlı yolda, Japonların kültürel anlayışında “yeniden doğuş ve ilkbaharın gelişin simgesi” olarak kabul gören Sakura ağacının (Japon Kirazı) ilkbaharda açan çiçekleri ile  oluşan doğal güzellik, yeni evlenen çiftlerin büyük ilgisini çekmekte ve parkı doğal “fotoğraf stüdyosu”  haline getirmektedirler…

www.fotopanorama360.com

Dikmen Vadisi ANKARA

3x_30x303. Etaba dikilmiş olan Rus-Türk Dostluk Koruluğu ’ndaki huş ağaçları iki ülke arasındaki dostluğu pekiştiriyor. Dünya ve Bölge halklarının buluşma noktası konumuna gelen Dikmen Vadisi içerisinde bulunan Türkmenistan Parkı’nda bulunan altın çanaklar ile süs erikleri, vadiye gelenlere ilk renkleri sunarken, daha sonrasında açmış olan süs ayvaları parlak fosforlu olan çiçekleriyle parka gelen  ziyaretçileri karşılıyor. Vadiye gelenlere de her mevsime hitap eden bitki çeşitliliği içinde doyumsuz olan güzelliğin tadını çıkarmak kalıyor. Sizde 360 Derece Sanal Tur ve Video ile izleyin

Hoşçakalın …

Dikmen Vadisi ANKARA 360 Derece Sanal Tur
…………

www.fotopanorama360.com

360 Derece Sanal Tur

Ankara Dikmen Vadisi’ni Panoramik 360 derece gezmek için lütfen tıklayın!
…………
Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…

Ayrıca Aşağıdaki ANKARA Dikmen Vadisinin VİDEO çekimini’de izleyebilirsiniz …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın