Eyfel kulesi Paris

www.fotopanorama360.comEiffel Kulesi Türkçe adıyla Eyfel Kulesi, Fransa deyince aklıma ilk gelen sembollerden biridir.Eiffel ismini onu inşa eden Gustave Eiffel adlı kişiden alır. Dünyanın en büyük yapısal turizm cazibelerinden biridir ve yaklaşık olarak yılda ortalama 6 milyonla dünyanın en çok paralı  ziyaret edilen nadir yapılarındandır.

www.fotopanorama360.com

Eyfel – Eiffel PARİS

www.fotopanorama360.com

Eyfel_Eiffel Kulesi

 

www.fotopanorama360.comEiffel Kulesi yapılış nedeni 1887 ile 1889 yılları arasında Fransız Devrimi’nin 100.yıl kutlamaları için düzenlenen Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir.İnşaatın masrafları Gustave Eiffel’in tahmin ettiğinin yaklaşık 1 milyon frank üstünde tutmuştur ancak kısa sürede toplam masrafının ¾ çıkarmasıyla turizm açısından eşşiz bir yapı olacağının sinyallerini vermiştir. Böylelikle Eiffel kulesi daha en başından kazanç sağlayan bir şirket görümüne bürünmüştür.

www.fotopanorama360.com

Eyfel_Eiffel

www.fotopanorama360.comAncak Paris halkı bu devasa yapıyı bir utanç lekesi olarak görmüştür. Bazı sanatçılar Eiffel’i sokak lambasına benzetirken, kimisi bir fabrika bacası olarak görmüştür ve şehrin silüetini bozacağını iddia etmişlerdir.Bugün ise Dünya’nın en güzel yapılarından biri olarak kabul edilir ve Paris halkı tarafından Demir Bayan olarak adlandırılır.

Eiffel kule yüksekliği 300m dir, 27m. de vericilerin olduğu kısım bulunur. Basamak sayısı 1655 tir, ilk platformun yüksekliği 57m. olup ikinci platform 115m. en üst katta bulunan platformun yüksekliği ise 276m. dir, Kulede 3 adette manzara platformu bulunmaktadır.

Hoşçakalın