Mahtumkulu Firaki 1724-1807

www.fotopanorama360.comMahtumkulu Firaki (1724-1807) Türkmenistan halk kahramanıdır.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmen Devlet Başkanı ile dikmen vadisindeki  Türkmenistan Parkını 29.02.2012 tarihinde açtı

                                                                  Dikmen Parkı / Ankara TURKEY
www.fotopanorama360.comDikmen Vadisi 3. Etap park alanındaki Türkmenistan Parkı ile bu park içindeki Türkmen yazar, şair ve felsefeci Mahtumkulu Firaki nin heykelinin açılışını Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile beraber gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açılışta yaptığı konuşmasında Türkmenistan‘ın Türkiye‘nin öz be öz kardeşi olduğunu önemle vurguladı.

www.fotopanorama360.comEğitim hayatı ve yaşamı 

Mahtumkulu Firaki, 1724 yılında, İran‘ın Gülistan eyaletindeki Günbed_i Kavus şehrinin Hacı Kavuşan köyünde dünyaya gelmiştir. Türkmenlerin Göklen boyunun Gerkez aşiretindendir.  ona örnek olan ve kendisi gibi düşünür babası Mehmet Azadi’den Arapça ve Farsça derslerini aldı. İlk okul eğitimine doğduğu köyde başlayan Mahmutkulu Firaki, daha sonraki eğitiminede Lebap Vilayetinin Halaç İlçesinin Kızılayak köyündeki İdris Baba Medresesi’nde devam etti. Buhara bulunan Göğeltaş Medresesi‘ndeki eğitiminden sonra, Hive‘de bulunan Şirgazi Medresesi’nde son eğitimini tamamladı.

Medreselerde aldığı şiir eğitiminin yanında Arapça, Farsça ve Çağatayca’yı öğrenen Mahtumkulu Firaki, konusunu gerçeklerden ve hayattan alarak yazdığı şiirleriyle Türkmen şairler içinde önde gelen önemli isimlerden biri oldu.

Şairliğinin yanında ayrıca mutasavvıf ve düşünür de olan Mahtumkulu Firaki, 1807 yılında hayata veda etti. Mezarı ise  İran’ın kuzeybatısındaki Aktokay köyünde bulunmaktadır ve ayrıca İran hükûmeti tarafından anısı için anıt mezar yaptırılmıştır.

mahtumkulu firaki kimdir ?