Zafer Takı Arc de Triomphe / Paris

www.fotopanorama360.comZafer Takı ( Arc de triomphe de l’Étoile) Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan tarihi bir anıttır. Konum olarak Charles de Gaulle Meydanın ortasında, Şanzelize Caddesi nin ise batı kısmında bulunmaktadır. Boyu 45m, eni 22m. ve de yüksekliği 49m. dir.

www.fotopanorama360.comCharles de Gaulle Meydanı (Fransızca adıyla, Place de l’Etoile) 19.Yüzyıl’da Georges Eugène Haussmann tarafından çizilen konum olarak 12 caddeye de yol veren oldukça geniş ve büyük bir döner kavşaktır. Bu kavşağa bağlanan diğer caddeler arasında Grande-Armée, Wagram ve Şanzelize Caddesi vardır.

Tarihçesi:

Napolyon Bonapart, Austerlitz savaşında büyük mücadelerle galip gelen fransız askerlerine şöyle  seslenip, evinize zafer taklarının altından onurla geçerek döneceksiniz demiştir. 18.Şubat.1806 tarihinde Zafer Takı’nın inşa edilmesini emretmiştir. Napolyon Bonapart ‘ın ilk düşüncesi, Zafer Takı’nı Louvre Müzesi ve Bastille Meydanı’ndan geçen uzunca bir caddenin başlangıç noktası olarak yapmaktır. Anıt’ın inşaatının da fransız mimar Jean-François-Thérèse Chalgrin üstlenmesini istemiştir.

www.fotopanorama360.comFakat 1810 yıllarında Rusya İmparatorluğu ile savaşan Napolyon Bonapart, anıtın yapımına ara verdi Restorasyon döneminde ise inşaat tamamıyla durdu. Lois Philippe’nin ülkenin başına gelmesiyle beraber, Zafer Takı inşaatına 1832 yılında yeniden yapımına devam edilmiş ve sonunda 1836 yılında da bitirilmiştir. İnşaatı bitirilme döneminde mimarlar, fransız Louis-Robert Goust ve Jean-Nicolas Huyot tamamlamıştır.

Zafer Takı günümüzde de tarihi bir anıt konumundadır. Ayrıca altında da  1.Dünya Savaşın’da ölen Fransız askerler anısına ithaf en meçhul asker mezarı (Tombe Du Soldat Inconnu) bulunmaktadır. Mezarın üstünde bulunan alev ise 1923 senesinden beri hiç sönmemiştir, savaş gazileri ve dernekleri tarafından geleneksel alev, her akşam saat 18:30’da, yakılmaktadır. 14 Haziran 1940 Tarihinde bile,  yani alman askerlerinin Paris’e girdiği gün bile geleneksel alev yakılmıştır.

Hoşçakalın …