Apollon Tapınağı (Antalya Side) TURKEY

www.fotopanorama360.comApollon (Latince; Apollo) mitolojide ise  güneşin, sanatların, ateşin müziğin ve şiirin tanrısıdır. 
Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı ile birlikte Bizans bazilikası nın avlusu içinde kalmıştır. Korinth düzeninde olup peripteros planlıdır. Roma Devrine aittir. M.S 150 yıllarına ait olduğu olarak bilinmektedir.
Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı Komutan Antonius’un buluşup havuzunda yıkandığı yer olarak’ta bilinen Side, eski Pamphylia’nın doğal limanıydı. Kentteki tarihi kalıntılar arasında Apollon Tapınağı’nın özel bir yeri vardır. . Tarih içindeki tahribatından dolayı 1982-1990 yılları arasında yapının bir köşesi restore edilerek görsel olarak ayağa kaldırılmıştır.

Apollon Tapınağı / SİDE

Apollon Tapınağı’nın bazı kısımları bazilika yapımında kullanılmak için sökülmüştür. Roma düzeni ve Peripteros planına uygun olarak yeniden yapılandırılan tapınağın büyük sütunlarından bazıları günümüzde aslına uygun restore edilip yerlerine konmuştur. M.S 150 yıllarına dayanan tarihi olgusuyla Apollon Tapınağı, günümüze kadar gelen tarihi kalıntılarıyla gerçekten görülmeye değer önemli bir mirastır.

Apollon Tapınağı

Hoşçakalın …