Yeniçağa Gölü Kuş Cenneti 360 Sanal Tur – BOLU

Yeniçağa Gölü, Bolu ili sınırları içinde, Yeniçağa ilçesinin hemen yanında tektonik bir göldür. Gölün oluşumunda bölgeden geçen Kuzey Anadolu Fay hattı etkilidir. Göl alanı 2,6 km², denizden yüksekliği ise 989 m’dir. Suyu tatlı olan gölün en derin yeri 11 m olup, otalama derinliği ise 5 m kadardır. Gölün uzunluğu 7 km, genişliği ise 2,5 km’dir.

Gölün su seviyesi yağışlara bağlı olarak mevsimsel değişiklik gösterir. Göl çevresi sazlık ve bataklıktır. Gölün çevresinde piknik alanları, kuş gözlem evi, olta balıkçılığı için alanlar ve yürüyüş yolları bulunur.

Kuş Gözlem Evi

Doğu, batı ve kuzeybatı yönlerinden gelen küçük dereler ise göle akar. Gölün fazla suları ise Çağa Deresi yolu ile Büyüksu çayına akıtılır. Göl 25 km²’lik Yeniçağa ovasının içinde yer alır. Göle yakın sazlık alanlarda oluşmuş turbalıklar bulunur. Ayrıca ovada 9 hm³ yeraltı suyu da tespit edilmiştir. Gölde ticari olarak bölgedeki su ürünleri kooperatifi tarafından ticari balık avcılığı yapılmaktadır.

Yeniçağa kuş cenneti göl alanında 100 kadar kuş türü tespit edilmiştir. Turnalar ve şah kartalı gölde yavrulamak için kuluçkaya yatar. Angıt Arı şahini ve Balık kartalı göç sırasında göle uğramaktadır. Kefal, Sazan japon sazanı ve mercan balığı gölde avlanan balık türleri arasındadır.

Türkiye’nin en derin kalkerli turbalığı alanı 2 metre ile bu alanda bulunur. 1,2 metreden çıkarılması gereken torf, kaçak olarak daha derinlerden çıkarılınca bataklıklar oluşmaya başlamış, bu sebeple Yeniçağa ekonomisine önemli katkı sağlayan torf artık sınırlı ve kontrollü bir şekilde çıkarılmaktadır.

Torf Alanları

Yemekleri ile de ünlü olan bölge, hafta sonu tatili için değerlendirilebilecek Mekanlar arasındadır.


www.fotopanorama360.com

360 Derece Sanal Tur

YENİÇAĞA GÖLÜ 360 Derece Sanal Tur ile gezmek için lütfen tıklayın!
…………
“Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…”