Kekova – Üçağız ( Sanal Tur ) – Kaş ANTALYA 

www.fotopanorama360.com, “Üçağız Diye ‘de anılır” (Likya ‘ca Dolichiste) Antalya iline bağlı Demre ilçesi yakınlarında Üçağız ve açıklarında küçük, bitki örtüsü olarak maki kaplı kayalık bir adadır. Kaynaklarda  “Kakava” olarak ‘ta adlandırılır. 4,5 km² ‘lik yüzölçümüne sahip olmakla birlikte bu adada günümüzde kimse yaşamamaktadır.

www.fotopanorama360.com

Kekova / Üçağız

www.fotopanorama360.comAda bir süre İtalyan işgalinde kalmıştır.  İşgal sonrası adanın hangi ülkeye ait olacağı konusu İtalya ve  Türkiye arasında itilaf konusu olmuş, daha sonra ise 1932 yılındaki anlaşma ile ada Türkiye ‘ye bırakılmıştır.

Adanın Kuzey tarafı ikinci yüzyılda depremlerle büyük hasar görüp çoğu yapılar su altında kalmıştır. Yok olup su altına gömülen antik Dolkisthe kentinin batıklarını  altında cam olan teknelerle izlemek mümkündür. Kekova, Bizans dönemi sürecinde  yeniden inşa edilip yerleşim yeri olarak gelişmiş fakat bu gelişim  Arap ’ ların istilaları yüzünden devam  etme fırsatı bulamamıştır.

www.fotopanorama360.com

Tersane Koyu

www.fotopanorama360.comKekova ( Üçağız ) ve çevresi Sit alanı dahilindedir. Tur teknelerinin mola yerleri dışında, bütün yüzüş ve dalışlar özel izin alınarak yapılmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Kaleköy Anıt Mezarlar

www.fotopanorama360.comDeğinmeden geçemeyeceğimiz diğer bir yer ise Kaleköy olarak ’ta anılan Simena antik kentidir.  Küçük bir Likya kıyı kenti özelliğini taşıyıp, M.Ö. 4.yüzyıldan ‘dan günümüze kadar olan süreçte devamlı  iskan görmüş ve tarihteki konumunda stratejik nokta olma özelliği göstermiştir. Bu özelliği günümüzde en canlı yansıtan kalıntı bugüne kadar sağlam kalmış kaledir. Kekova ve çevresini izleyebileceğiniz  en güzel manzaraya sahiptir. Kaleye sahilden dik bir patika yol  ve de  yer yer günümüze kadar gelen antik basamaklar ile ulaşabilirsiniz. Simena Türkiye’deki  tek ulaşım olarak denizden ulaşılabilen nadir yerleşim yerlerindendir.

www.fotopanorama360.com

Simena Kalesi

www.fotopanorama360.comTekne ile çıkacağınız tur ‘da uğrak yerleri genelde aşağıdaki gibidir. Denizin o muhteşem güzelliği size unutamayacağınız bir gün hediye edeceği gibi, ayrıca koylarda su sporları ile ilgili aktiviteler ile ‘de hoşça vakit geçirebileceksiniz.

www.fotopanorama360.com

Kekova Tekne molasında Su aktiviteleri

www.fotopanorama360.comTekne Uğrak Yerleri:

Tersane
Batık şehir
Korsan Mağarası
Salyangoz koyu
Burç Kale ve Koyu
Aperlai
Kale Köyü / Simena / Simena Kalesi

Kekova ‘ya ulaşım ise ‘tan kalkan tur tekneleri ile veya yine Kaş ‘tan kara yolu ile gelip Kekova ‘dan tekne turuna çıkmak . Aradaki fark kara yolu ile gelirseniz deniz yolu ile gelirken kaybolan zamanı burada daha uzun süre gezi olarak değerlendirebilirsiniz.

www.fotopanorama360.com

360 Derece

Simena Kalesi ve Muhteşem Manzara’yı 360 derece Sanal Tur ile gezin

Hoşçakalın …

Be Sociable, Share!

Leave A Reply

lütfen hesaplamayı giriniz: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*