Simena Kalesi (Kaleköy) 360 Derece Sanal Tur

www.fotopanorama360.comSimena antik kentinin günümüzdeki diğer adı Kaleköy olarak geçer Likya kıyı kenti özelliklerini taşır. Konumundan ötürü kale stratejik öneme sahiptir, ayrıca kale çok güzel bir manzaraya da sahiptir.

270 km2 alana sahip Kekova Çevre Özel Koruma Mani ‘sinin içinde yer alan Simena antik kenti, 1. Derece’de  arkeolojik sit alan özelliğine sahip olarak tescillidir.

Ada  Simena’ya doğru bakan kuzey kıyılarında  deniz altının 3-5 m. derinliklerine kadar uzanan, depremlerde kısmen suya gömülmüş  , yarısı dışında yarısı ise suyun içinde kalmış ev kalıntıları, taş merdivenler, Gemi iskelesi  kalıntıları gibi antik çağlara ait uygarlık izleriyle doludur. Simena, (Kaleköy) Kekova Adası’nın tam  karşısında bulunan yarımadanın üzerinde kurulmuştur.

 

www.fotopanorama360.com

Simena Kalesi

www.fotopanorama360.comKent, Likya birliği içinde Aperlai şehrinin  tarafından  temsil hakkına sahipti. Bölge daha sonra Roma İmparatorluğunun egemenliğine girdikten sonra Simena antik kentinin bağımsız bir şehir olarak yaşamını sürdürdüğü kayıtlardan anlaşılmaktadır.

Kıyıya yanaştığınızda ilk göze çarpan kitabede “Aperlai halkının ve meclisinin birliğin diğer şehirleri taraftarlığı ile imparator Titus ‘a armağan edilmiştir” yazılı olan giriş sonrası  M.Ö.79 yılları civarında  yapıldığı düşünülen, Roma hamam komplekslerine ait yapı kalıntıları mevcuttur.

 

www.fotopanorama360.com

Simena Kalesi

www.fotopanorama360.comSimena Kalesi ‘ne sahilden itibaren başlayan dik olan bir patika yol ayrıca da bölüm bölüm  antik basamaklar yardımı ile ulaşılır. Çıkışta iki lahit dikkat çekicidir. Birinde küçük eksedraya,  diğerinde ise İdargus oğlu Mentor‘a adandığına dair kitabe bulunur. Kaleye ulaştığımızda  ilk gözümüze çarpan kalıntı, kayaya oyularak inşa edilmiş olan, 7 oturma sırasına sahip, 300 kişi kapasiteli tiyatrodur. Kalenin kuzeydoğusuna bakan kısmında ise kaya mezarları  ve lahitler ‘den oluşan geniş bir nekropol alan bulunur. Ev tipi olan mezarın birinde ise Lykia dilinde yazılmış  yazıt dikkatimizi çeker.

www.fotopanorama360.com

360 Derece Sanal Tur

SİMENA KALESİ 360 Derece Sanal Tur ile gezmek için lütfen tıklayın!
…………
“Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın