Kovada Gölü Milli Parkı / Isparta

Kovada Gölü Milli Parkı Isparta ili sınırlarında, Antalya’nın kuzeyinde, güney kuzey yönünde uzanan ve deprem sonucu oluşan kırık üzerinde yer alan küçük bir göldür. Göller bölgesindeki, Eğirdir gölü ’nün doğal bir uzantısı olup Eğirdir Gölü’nde bulunan fazla su bir kanalla Kovada Gölü’ne akmaktadır.
Eğirdir Gölü çukurluğu güneye doğru uzanıp vadi özelliği gösterir, Göl içindeki bazı yerler sazlık ve kamışlık olup göle çok güzel görünüm kazandırmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Kovada Gölü denizden 908 metre yüksekte yer alıp, 7,9 km2 yüz ölçümüne sahiptir, en derin yeri ise ancak 6 metre kadardır.
Eğirdir‘e 24 km uzaklıkta bulunan Kovada Gölü çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve yüzlerce çeşit hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı “Milli Park” özelliği taşır.

www.fotopanorama360.com

Kovada Gölü‘nde yaşayan balıklar avlanabilir. Gölde, pullu sazan, kadife balığı, sudak, gümüş havuz balığı yaşar. Kovada Gölü, Ulusal Park kapsamında koruma altında alınmış olup güzel doğası ile doğa yürüyüşü yapıp güzel bir gün geçirebileceğiniz günü birlik piknik alanları da mevcuttur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın