Fotoğraf veya fotoğrafçılığa yeni başlayanlara tavsiyeler

www.fotopanorama360.com“Bu kadar para verdim, son teknoloji olan birde DSLR fotoğraf makinası satın aldım, şimdi ise güzel fotoğrafları çekebilirim.” şeklinde bir ön yargın veya düşüncen varsa bundan hemen kendini kurtar. Güzel veya iyi olan fotoğrafları çekebilmeniz için öncelikle gerekli olan birçok koşulu aynı anda sağlamanız gerekecektir. Başlangıç noktasında iyi bir makina almak ile sadece birini, hatta en önemsizlerinden birini gerçekleştirmiş oluyorsunuz, şimdi sıra önemli olan diğerlerinde, yani iyi bir daktilo sahibi olmakla iyi bir yazar olunamayacağı örneği gibi.

Uzun Pozlama

Gece Uzun Pozlama

www.fotopanorama360.comSıradaki önemli koşullardan biri elinizdeki fotoğraf makinesini tanıyıp en iyi ve verimli şekilde kullanabilmek. Aslında bu süreç sandığımızdan çok daha kolay ve de kısa süreçte kat edebileceğimiz bir aşamadır. Belki başlangıçta bu olay sıkıcı gelecektir, bu yüzdende birçok kişi tarafından bu makinemizi tanıma aşaması atlanır veyahut ihmal edilir. Fakat olayın bu kısmı en can alıcı noktaların başında gelir.

Fotoğraf Makinası ‘nın üzerindeki işaretler nelerdir? Birçok buton veya scroll hangi işe yarar? Bunların hepsini gözden geçirip, fotoğraf makinasının kullanım kitapçığını muhakkak bir kere en az baştan sona kadar okumalıyız.

www.fotopanorama360.com

Yıldırım

www.fotopanorama360.comEğer fotoğraf ile ilgili temel bilgimiz yok ise, makina kullanımına ait gerekli olan bilgileri temel fotoğrafçılık  bilgileriyle birlikte öğrenmeliyiz, bu iki temel olay fotoğraf ve fotoğrafçılığın alfabesini oluşturur. Şayet okuduklarımız arasında anlayamadığımız konular var ise araştırmaktan kaçınmayalım, en basiti internette her konuda birçok kaynak bulmak mümkün.

Başlangıçta iddialı olmasa da fotoğraf sanatçısı olabilmek için öncelikle fotoğrafçı olmak gerekir. Fotoğrafçı ise fotoğraf tekniğini en iyi bilen ve en iyi şekilde de kullanan kişidir. Eğer sanatla meşgul oluyorsak ve bunun için fotoğraf tekniğini kullanıyor isek kendimizi mütevazi olarak fotoğraf sanatçısı olarak belki adlandırabiliriz.

Sitemizdeki diğer Fotoğrafla ilgili detaylı Konuları aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

>>> Fotoğrafçılık Nedir

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın