Fotoğraf Makinesinde Bulunan GPS nedir, ne işe yarar?

www.fotopanorama360.comGPS destek özellikli fotoğraf makineleri son dönemde oldukça gündemde ve sayıları da arttı. Öyleyse Fotoğraf makinesinde GPS nedir, ne işe yarar?  sorusunun cevabı.

GPS, bildiğimiz gibi bulunduğumuz konumun belirlemesine  yarayan ileri bir teknoloji, Global Positioning System adının ise kısaltılmış şeklidir ve dünya çevresinde bu amaç için konumlandırılmış olan uyduların gönderdikleri data sinyallerinin, GPS özellikli cihazlar tarafından algılanıp konum koordinatlarının hesaplanması yöntemine dayanıyor.

www.fotopanorama360.com

GPS Fotoğraf Makinası

www.fotopanorama360.comElimizde bulunan GPS li fotoğraf makineleri ise, çekmiş olduğumuz fotoğrafların EXIF bilgilerinin içine fotoğrafın hangi konumda çekildiğinin bilgisinide işliyor. EXIF bilgisi ne işe yarıyor sorusunu da  şöyle açıklayalım; EXIF bilgileri, çekmiş olduğumuz her bir fotoğrafın künyesini oluşturur. Kısaca açıklarsak fotoğraf  karesinin hangi makine ile, hangi ayarlarda çekilmiş olduğu, bazı makineler de fotoğrafın çekilen objeden ne kadar uzak mesafede bulunulduğunun bilgileri bu EXIF değerlerinin içinde kaydedilip, daha sonra bu bilgiler basit özel programlar yardımı ile görülebilir. Makinamızdaki GPS ile tespit edilen koordinat veya konum bilgisi ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yine bu EXIF tablosuna kaydedilir.

www.fotopanorama360.com

EXIF Bilgisi

www.fotopanorama360.comEXIF nedir, Exif bilgisi içindeki GPS koordinatları ne işe yarıyor?
Bu anlattıklarımızda her şey normal ama EXIF bilgisinde bulunan bu GPS koordinatları, yalnızca bu bilgileri kullanan uygulamalar için kayda değer önem taşımakta. Örnek verecek olursak  flicker.com eğer çektiğimiz fotoğraf veya fotoğrafları Flicker’a yüklersek, Flicker servisi (sizden izin aldıktan sonra veya haberiniz olmadan da olabildiği için, dikkatli olun) yüklediğiniz fotoğrafın EXIF bilgisini okuyup ardından Google Map üzerindeki koordinatlara göre fotoğrafın yerini işaretliyor. Siz de bütün bunlardan haberiniz olmadan Flicker’da İstanbul’da çekilmiş fotoğraflarım diye arattırdığınız zaman, karşınıza GPS’li fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğraflar  karşınıza çıktığı gibi, bu fotoğraflarınızı yine aşağıdaki resimde olduğu gibi harita üzerinde de görebilirsiniz.

www.fotopanorama360.com

ficker.com EXIF Bilgileri

Yukarıdaki fotoğraf iPhone 4S ile çekilip,  Flicker‘a yüklenmiş. EXIF bilgilerinde fotoğrafın çekildiği yerin GPS koordinatları İstanbul tabi ki. Hatta tam olarakta Galata köprüsünün Eminönü tarafı olarak tanımlayabiliriz.

www.fotopanorama360.comBu özellik siz ister iseniz, hem fotoğrafı nerede çekmiştim sorusunu ortadan kaldırıyor, hem de tüm dünya için bir veri tabanı oluşturarak fotoğrafınızı herkesin görmesini sağlıyor.

Google Maps’de  yüklü fotoğrafların koordinatları  üç aşağı beş yukarı doğru pozisyondadır. Bu koordinatların çok hassas olmamasının sebebi, bizim kullandığımız GPS sistemi ile askeri amaçlı olarak kullanılan GPS sistemi arasında metrelerce hassasiyete varan  farkların olmasıdır. Sonuçta konum belirlerken aynı uyduları kullanıyoruz  ama o uyduların yapımcısı olan ABD’nin ek şifreli kodlama sistem kullanması sayesinde askeri özellikli GPS cihazları santim ya da milimetrelerle ölçülebilen hassasiyetli hesaplamaları  yapabiliyor.

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın