Lens Filtreleri – UV filtre – Polarize Filtre – ND Filtre Nedir

www.fotopanorama360.comSizlere kısa ve öz olarak en çok işimize yarayacak olan üç filtreden bahsederek konuya gireceğim.

Lens filtreleri nedir hangi amaçla kullanılırlar:

1- UV filtre ( Ultra Viole )  lens filtreleri veya objektif filtreleri.. öncelikle lensimizi dış etken veya darbelere karşı korumak için en çok kullanılanı lens filtreleri gurubudur.

www:fotopanorama360.com

En Azından Lens Sağlam…

UV Filtre

www.fotopanorama360.com

Çeşitli Lensler

www.fotopanorama360.comBu filtreler öncelikle güneşten gelen mavi ve mor ötesi ( Ultra Viole )  ışınlarını  %99 oranında emerek berraklığı arttırırlar, ayrıca lensi bozucu etkisi olan bu ışınlara karşı korurlar, fotoğrafa olumsuz hiçbir etkisi ve zararı da yoktur. Fakat bu tip lens filtreleri alırken dikkatli davranıp kaliteli olanını seçmek zorundayız aksi halde gelişigüzel camdan üretilmiş ise, netlik konusunda ciddi sorun yaratacak ve çektiğimiz fotoğraflar net çıkmayacaktır. Özellikle Slim MC ( Multi_Coated, çok katmanlı) olarak adlandırılan filtreler objektiflerin neden olduğu fotoğraf üzerindeki yansımaları engelleyip, keskin kontrast ve dengeli renk görüntüsü oluştururlar. Bunları tercih etmek doğru seçim olacaktır.

www.fotopanorama360.com

www.fotopanorama360.com

www.fotopanorama360.com2- Polarize Filtre ler.. Bu guruptaki filtreler  su, cam, metal ve bitki yüzeyinden gelen ışığı polarize edip Ultraviole ışınlarını ortadan kaldırarak yansımaları ve parlamayı azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede zengin ve canlı renkler elde ederek fotoğraflar da daha fazla ayrıntı algılanır . Polarize filtre nin bir diğer kullanım amacına örnek ise renk doygunluğunun sağlanması olayıdır,  gök yüzünün belli bölümlerinin koyu mavi ve doygun hale getirilmesi, sisli ortamlarda sis etkisinin kaldırılması,  deniz veya göl kenarı yüzeylerindeki parlamaların engellenmesi gibi durumlardır. Gök yüzü çekimi için dikkat edilmesi gereken husus koyulaştırılmak istenen bölüm ile fotoğraf makinası ve güneş arasındaki açının 90 derece civarında olmasına dikkat edilmelidir.

www.fotopanorama360.com

www.fotopanorama360.comKısaca yansıma nedir; bütün çekim planların da dalgalı  hareket izleyip normal  şekilde yayılan  ışık, çekim planı içindeki yansıtıcı özelliğe sahip yüzeyle karşılaştığında  bütün yönlere yayılmayıp sadece bir noktadan yayılmak suretiyle (ışığa tutulan ayna etkisi gibi) yansımalar meydana getirir, oluşan bu olay polarizasyon olayıdır.

Polarize olmuş bu ışınlar, film veya sensör üzerinde parıldama oluşturarak, konu nun ayrıntı ve renk tonlarının kaybolmasına neden olur. Filtreye gelen ışınlar, filtre içindeki bulunan kristallerin oluşturduğu prizmaların yayılma planına paralel ise filtre üzerinden geçerler. Şayet filtrenin duruş biçimi ve açısı kristallerle ışınların yayılma planı arasında  dik bir açı meydana getirecek konumda ise bu ışınlar kırılıp  yok olurlar.

Polarize Filtre

www.fotopanorama360.comPolarize filtreyi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

a- Polarize filtreler geniş açılı objektifleri pek sevmezler (10mm. civarı)

b- Polarize filtre alımın da dikkat edeceğimiz husus Linear ve Circular   arasındaki tercihtir. Genelde bütün makinalara uyum sağladığı için Circular polarize filtre ler daha tercih edilenidir.

c- Filtrenin Slim olmasına dikkat edersek geniş açılı objektiflerde daha iyi sonuçlar alırız.

d- Polarize filtreler Fotoğrafçılıkta önemli hata sayılan yansımaları önlerken, gelen ışığın bir miktarını absorbe etmesi sebebi ile pozlamayı 1-2 stop değerinde arttırmanız gerekir.

www.fotopanorama360.com3- ND Filtre ler:

ND ( Neutral Density ) yani doğal yoğunluk filtresi, Doğa ve manzara fotoğrafçılarının  olmassa olmazı ekipmanlardan biri olan ND Filtreler in özelliği sayesinde dışarıdan objektifimize gelen doğal ışığın aynı yolla doğal olarak lensin içinden geçip sensöre azalarak gitmesini sağlamaktır. Bu filtrelerin “neutral” yani “doğal” yoğunluk ismiyle anılmasının en önemli sebebi  sağlanan bu doğal ışığın filtreden geçerken azalma aşamasında, renk kaybına uğramamasıdır.

www.fotopanorama360.com

ND Filtre Farkı

ND (Neutral Density) filtreleri  siyah ve gri cama sahip oldukları için pozlamayı aşağı düşüren bir etkiye sahiptirler filtrenin  rengi koyulaşıp daha siyah tonlara doğru yaklaştıkça F stop değeri geri gidecek şekilde ışığı azaltma etkisi oluşturur. Yani ışığın doğal bir şekilde azalmasını sağlayarak yüksek F değerlerinde makinanın diyaframını kısarak çekimler yapabilmemizi buna bağlı olarak ta  gündüzde uzun pozlama yapabilme imkanı oluşur.

Netleme: Önemle dikkat edeceğimiz husus netlememizi filtre takmadan önce yapıp,  otomatik netleme seçeneğini iptal etmek. Aksi takdirde 10 Stop ND filtresi takılı iken denklanşöre bastığımızda fotoğraf makinasının netlemesi bozulur ve fotoğrafımız flu çıkar.

www.fotopanorama360.com

ND Filtre Değerler

ND filtrenin kaç F stop oranında ışığı azaltacağını yani koyuluk dereceleri “pozlama faktörü” (exposure factor) örnek verirsek aşağıdaki gibi örnekleyebiliriz…

  • 2x için (1 durak F stop)
  • 4x için (2 durak F stop)
  • 8x için(3 durak F stop)
  • 64x için (6 durak F stop)
  • 1024x için (10 durak F stop)
www.fotopanorama360.com

Filtre Lens

www.fotopanorama360.com

ND Filtre İle Çekim

Pozlamayı fotoğraf makinesi aracılığı ile de düşürebileceğimizi ve ND filtre lerinin gereksiz olduğunu düşünebiliriz fakat yanıldığınızı söylemem gerekir.

ND filtreler ile Polarize filtreler  farklı görevlere sahiptirler. Polarize filtreler yansıma önleyici etkiye sahipken ayrıca renkleri güçlendiren yapıyada sahiptirler. ND filtrelerin görevi ise direkt olarak renk kaybı olmadan ışığı doğal şekilde azaltmaktır. Arzu edilirse polarize filtre ile beraber ND filtre de kullanabilir. veya üst üste birkaç nd filtreyi beraberce de kullanabilirsiniz.

Ayrıca ND filtrelerin kullanımıda basittir, filtreyi lense taktıktan sonra fotoğraf makinesi otomatik pozlama sistemi ile ne kadar farklı değerler aralığında kullanacağını kendisi hesaplayabilir. Örneğin 8x ND filtre kullanırken enstantane 1/125’ten 1/15’e değişir.

www.fotopanorama360.com

Kaş Sahil

www.fotopanorama360.com

Nikon D90, f/13, 4sn, 50mm, ISO 200 B+W ND110 

simge_2ND Filtreler Ne işe Yarar ?

Gündüz çekimlerindede uzun pozlanma sağlanabildiği için,   ipek gibi akan bir akarsu, şelale veya farklı efekte oluşan deniz ve göl, ayrıca fazla ışıklı ortamlarda geniş diyafram ayarlarını kullanarak alan derinliğini azaltabilir, hareketli öbje veya öğeleri bulanık gösterebilir yada tamamen yok edebiliriz.

www.fotopanorama360.com

Sarıyayla Şelalesi /Akçakoca – Nikon D90, f/13, 4sn, 40mm, ISO 200 B+W ND110

www.fotopanorama360.com

Nd Filtre

www.fotopanorama360.com

ND Filtre

hoşçakalın…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın