Prime Lens Nedir

Prime Lens Nedir ? Diğer Lenslerden Farkı, Dezavantaj ve Avantajları Nelerdir ?

Prime kelime anlamı esas yada ana (Sabit Odaklı)  demektir. Prime lensler sabit odaklı lens olması yanında daha özel camlardan imal edilmiş olup element yapılarının farklı olmasından dolayı diyafram aralığı da diğer lenslere göre daha düşüktür. Belirtmiş olduğumuz bu etkenler fotoğraf kalitesine direk etki eden unsurlardır, fotoğrafın renk dengesi  daha iyi ayrıca net (Keskin) olması açısından prime lensler diğer lenslere kıyasla her zaman daha başarılıdır. Belirgin bir örnek vermek gerekirse standart bir kit lens genelde 3.5-5.6 diyafram aralığında minimum çalışırken, Prime olan lens de bu rakamlar 1.2 1.4 2.0 gibi daha açık diyafram aralığına sahiptirler.

Zeiss Ultra Prime Set

Açık Diyafram Neden Önemlidir ?
Açık diyafram (Sayısal olarak daha küçük) daha az ışık şartlarında çalışma imkanı sağlar. Örneklemek gerekirse 400 iso’da fotoğraf makinesinde iç mekan çekimi yapılırken eğer ortamda düşük bir ışık var ise1.8 veya 2.0 diyaframda tripodsuz çekim yapabiliriz. Aksi durumda diyafram aralığı bu kadar açık olmayan bir lens için bu mümkün değildir, çünkü diyafram değeri ne kadar açık ise kullanacağımız enstantane değeri de o oranda yükselir. Bu şu demek değildir her zaman açık diyaframın bize avantaj sağlayacaktır, eğer ortamda yeterli ışık var ve de portre çekmiyorsanız yerine ve pozisyona göre daha yüksek diyaframda fotoğraf çekmeniz önerilir.

Zeiss 50mm

Açık Diyaframın Avantajı Nedir ?
Lensin Diyaframı ne kadar açık olursa (Sayısal olarak daha küçük) netlenen alan dışındaki bölge o kadar flu yani alan bokeh’li alan olur. Bokeh genellikle portre fotoğfçılığı yada netlenen yani öne çıkartılmak istenen bir objeye farklı bir görsellik katmak istendiği zaman önem kazanır. Bu özelliklerinden dolayı açık diyaframlı lensler diğer lenslerden her zaman bir adım öndedir.

www.fotopanorama360.com

Samyang 7,5mm

Prime Lens Her Zaman Avantajlı mıdır ?
Bu soruya cevabımız hayır, çünkü Prime Lensler sabit odaklıdır, ayarlanabilen yani odak aralıklı bir lens kadar pratik değildir. Prime Lens lerde kadrajımıza bir kareyi sığdırmak isterken sığmadığı zaman Lens-imizi değiştirmeye ihtiyaç duyarız bu durum genellikle meydana gelir. Aralıklı Lens de bir kaç sn içinde yapabileceğimiz bu hareketi Prime Lens de objeye yaklaşıp uzaklaşarak daha uzun zaman dilimi içinde yapmak zorunda kalırız, bu durum çekmek istediğimiz karenin bu Lens değişiklik sırasında konumunun değişmesi veya ortadan kaybolmasına neden olabilir. Makinemiz üzerinde sabit odaklı bir Lens takılıyken çekmek istediğimiz pozisyonları önceden düşünüp Lens seçiminde ona göre karar vermemizde fayda var.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın