DX ve FX nedir

www.fotopanorama360.comDX ve FX nedir kısaltmaları  sürekli olarak karşımıza çıkmakta ve  elimizde bulunan veya almayı düşündüğümüz DSLR makina, DX mi yoksa FX mi?   o zaman da hangi uyumlu lensi almalıyım sorusu ile karşılaşmaktayız.
FX Full Frame (Tam KareSensör; makara film takarak çektiğimiz eski fotoğraf makinelerinde bir film karesi (36x24mm) büyüklüğünde FX uyumlu gövdeler olup, 35mm  film kullanan makinalar idi (halada özel çekimlerde kullanılmaktadır).
Nikon‘un çıkardığı Digital FX gövde 35mm sensöre sahip olan makinalar dan bazıları  D600, D700, D800, D3, D3s, D3x / Canon da ise EOS 6D, 5D Mark II, 5D Mark III, ve ayrıca birçok diğer markalar’da sayılabilir.

www.fotopanorama360.com

Sensör Boyut

www.fotopanorama360.com FX Gövde Avantajları:

 • Büyük piksel karşılığında, yüksek ISOperformansları yüksektir. (Daha düşük Gren)
 • Bu makinalarda Net alan derinliği (DOF) daha iyidir. Bu durum Portre ve macro çekimlerde avantaj sağlar.
 • Crop faktörlü olmadıkları için standart olarak görünüm sorunu yoktur. 12mm. lens 12mm.dir
 • Daha geniş dinamik aralık: büyük olan sensör daha çok siyah-beyaz arası bilgi ve daha geniş olan aralıkta gölge ve parlaklık verisi demektir.
 • Daha büyük sensör ile daha iyi bir Bokeh kalitesi. ( Fotoğrafta Bokeh Nedir Nasıl Yapılır? )

FX Gövde Dezavantajları:

 • Maliyetleri DX gövdelere göre daha yüksektir.
 • Geniş açılı objektifler resmin kenarlarında keskinlik azalması gibi daha kötü performans gösterebilirler.
 • Gövdeler sensör büyük olduğu için daha büyük ve ağırdır
DX - FX Diagram

DX – FX Diagram

www.fotopanorama360.comDX makine gövdelerindeki sensör ise FX gövdelerde bulunan sensörler den daha küçüktür. Yani DX gövdeler daha küçük sensörle tam görüntü vermeye çalışmaktadır.  Bunlar FX’lere göre göre 1.5 ve 1,6 cropludur yani daha küçük boyutta sensöre sahiptir. FX makine formatında kullanmış olduğumuz 50mm lens, DX full frame gövdede 75mm lense karşılık gelmektedir. Nikon‘un çıkardığı DX gövdelerden bazıları D300, D90, D5000, D3000,D5100, D7000, D7100 gibi.

DX Gövde Avantajları:

 • Sensör,lensin kenarlarını değil de daha verimli olan merkeze yakın kısımları kullandığı için resmin kenar detayları daha iyidir. Çünkü en iyi lenslerin bile orta bölgeleri köşelere göre daha keskindir.
 • Full Frame makinalara göre daha ucuzdurlar.
 • DX makinalar Crop faktörlü olduğundan telephoto lensler ile daha fazla zoom yaparlar (1.5, 1.6 oranında çarpan karşılığı daha fazla yakınlaşma imkanı).

DX Gövde Dezavantajları:

 • Yüksek ISO performansı FX Makinalara göre daha kötüdür.
 • FX makinalara göre çözünürlükleri daha düşüktür.
 • Geniş açıda lensler 1,5 ile çarpıldığı için Full Frame kadar geniş olamıyor.
www.fotopanorama360.com

Sensör Kıyaslama

www.fotopanorama360.comPeki öyleyse hangi lensi almalıyım?

Bütün Lenslerin dairesel olan görüntü alanı vardır. Eğer elimizde FX bir lens var ise görüntü alanı geniş bir diktörtgen olacaktır biz bu lensi DX bir makinada kullanırsak, resmi bu dikdörtgenden daha küçük bir dikdörtgen sensöre yansıtmış oluruz. Şimdi ise elimizde FX uyumlu bir gövde var ve bunu DX bir lens ile kullanırsak doğal olarak dikdörtgenimizin kenarlarında görüntü kaybı oluşacaktır.  Tam tersi olması yani FX uyumlu olan lensi DX olan bir gövde de kullandığınızda FX lense göre görüntü kaybı olmayacaktır ancak 1.5 croptan dolayı geniş açı beklentimizi karşılamayacaktır.

Özellikle Portre için Full Frame vazgeçilmez gibi gözükmektedir, çünki iyi bir portre için iyi bir Bokeh kalitesi olması gerekir, ayrıca dinamik aralıkta çok önemli, manzara fotoğrafı çekenler olabildiğince gölge elde etmek isterler bu gibi istekler Full Frame ile mümkündür.

www.fotopanorama360.com

Full Frame ve Crop Makina

www.bulenterdal.com.trNikon gövdelerde FX=Full Frame, DX=Crop sensör.
Nikon Full Frame olan gövdeler, Crop lensler dahil her türlü lensi kullanabilir.

www.fotopanorama360.comCanon gövdelerde ise, EF lensler full frame ve crop body’lerede uygundur, EF-S lensler ise sadece Crop Body’lerde kullanılabilir. Sonuçta Canon’larda Full Frame gövdeler EF-S lensleri kullanamazlar.

Sonuçta iyi bir Lense yapılan yatırım ciddidir, ona göre karar vermek gerekir. Body değişebilir ama lensler size uzun seneler hizmet edecektir.

Hoşçakalın…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın