Matte Box nedir ne işe yarar ?

simge_2Matte Box nedir ne işe yarar söylemini Türkçeye tercüme edersek mat kutu veya karanlık kutu olarak tanımlayabiliriz, ayrıca ışık veya güneş kesicide denilebilir. Video veya fotoğraf makinalarının önüne takılan körüğe benziyen üst, yan ve alttan objektife gelen ışığı kontrol etmek ve birden fazla filtre takmak için kullanılan aksesuar’a Matte Box denir.

www.fotopanorama360.com

Matte Box

simge_2Matte Box kullanımının iki amacı vardır:

  • Işığın çeşitli yönlerden gelerek objektife bakması sonucu oluşan lens parlamalarını önlemek.
  •   Kolayca çeşitli veya birden fazla filtrenin değiştirilmesini sağlamak.

Özellikle DSLR makinalar ile video çekenler çok fazla gerek duymayabilirler sebebi ise pahalı olması. Bunun yanında Profesyonel görünmek isteyenlerin tercih sebebi olabilir ama Matt Box ‘un gördüğü işi lens hood (parasoley) ve standart filtreler ile de çok daha ucuza görmemiz mümkündür.

Eğer lensinizle beraber bir polarize veya UV filtre kullanıyorsanız, dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, filtrenin objektif camından daha ileri bir noktada bulunması,  parasoley‘in yeterli blokajı sağlayamama olasılığıdır. Özellikle kapalı havalarda ışık daha çok yerden yansıma yapacağından yanlardan gelen ışığı elimiz veya bir kartonla kapamak parlamaların önüne önemli ölçüde geçmemizi sağlayabilir.

www.fotopanorama360.com

Matte Box

simge_2Daha çok insan odaklı belgesel türü çekimler yapıyorsanız röportaj yaptığınız kişiye gerginlik verebilir ve etraftakiler tarafından çok daha fazla fark edilirsiniz. Film setinde ise istediğiniz koşullar altında kolaylık sağlayacaktır.
Hangi matte box’ı almak konusunda tavsiye arayanlar  (çok çeşitleri var kafa karıştırıcı olduğu için), internette detaylı araştırma yapmanız gerekir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın