Tripod Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

www.fotopanorama360.comTripod seçerken öncelikle Hangi amaç ve sıklıkla kullanılacağı, taşıma kolaylığı, ekipmanın maksimum ağırlığının taşınabilir olması ve bütçe gibi kriterleri belirlemeniz gerekir.

Bunun için  çok fazla sorulan hangi tripod sorusunu, kısaca cevaplamaya çalışacağım.

www.fotopanorama360.com

Tripod Seçerken

www.fotopanorama360.comKarbon-fiber malzemeden oluşan Tripod lar, yaygın olarak kullanılan alüminyum Tripod lar’dan hem ağırlık hem de denge konusunda daha avantajlıdır. Fakat avantajlarının yanında bu malzemeden yapılan tripod lar fiyat olarak şu an için hayli yüksek seviyededir. Eğer finansal sorununuz yoksa karbon-fiber malzemeli tripod lar seçiminiz olabilir. Fakat ucuz bir tripod alacak kadarda zengin olmayın, yeni bir tripod daha almaya kalktığınızda bu size dahada pahalıya mal olacaktır.

Standart bir seçim için dikkat etmeniz kriterleri sıralayalım:

  • Tripod un açık pozisyonda ne kadar uzayabildiği… Yani  bu ölçü en az göz seviyesinde olmalıdır. Daha alt seviyede olanlar mini veya kompakt olarak adlandırılırlar.
  • Tripod en açık pozisyon ve en üst seviyedeyken dengeli olması diğer bir önemli husustur. Ağır Tripod u taşıması biraz zor olsa da ağır  olan bir tripod üstüne takacağınız 2Kg. bir ekipmanı daha dengeli taşıyacaktır.
  • Tripod un ne kadar kısalabildiği, Bu ise size yere (hatta sıfıra yakın) çekimlerde çok   avantaj ve kolaylık   sağlayacağı anlamındadır.

Bacaklar :genelde Boru ve Kanal tipi olmak üzere ikiye ayrılırlar, boru tipi olanlar ağır, dengeli,  daha uzun ömürlü olmaları nedeniyle daha çok tercih edilenlerdir. Bu tip bacaklar çoğunlukla 2, 3, 4, 5 parçalı (Aşamalı) olmaktadır. Tripod unuz ne kadar az parçalı (Aşamalı) olursa daha dengeli olacağını unutmayın. Mümkünse kullanacağınız aparatları da yanınızda bulundurarak, alacağınız tripod un denge testini, karton veya gazete sallayarak’da rüzgar titreşim  testini yapın.

Unutulmaması gereken diğer önemli bir hususta mekanik sağlamlığı ve işlevselliğidir.

Kafa (Head) Kısmı: Makine ağırlığının  haricinde, kafanın ağırlığının da hesaba katılıp seçtiğiniz Tripod un bu Denge-Ağırlık  oranını tolere etmesi gerekmektedir, buna dikkat edilmezse sıkıntı veya keyifsizlik yaşayabilirsiniz. Kafa seçiminde işlevsellik anlamında çeşitli kullanım şekillerine uygun tercihler vardır,

www.fotopanorama360.com

Kafa (Ball Heads)

-Ball Head (top Kafa) yaygın şekilde kullanılan modeldir, Açıklaması ise seri ve sürekli hareket gerektiren ortamlarda pozisyona bağımlı kalmadan rahat rahat fotoğraf çekebilmektir.

-Film ve Video Çekimleri için uygun olanlar ise hem dikey hem de yatayda ayar yapılabilen kafalardır.

Video Çekimi İçin Kafa

Video Çekimi İçin Kafa

www.fotopanorama360.com

Kafa (Ball Heads)

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

www.fotopanorama360.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın