Parasoley Nedir 

www.bulenterdal.com.trİngilizcede kelime karşılığı Lens Hood olan Parasoley , Objektifte lensin uç tarafına takılan, farklı bir kaynaktan veya güneşten gelen ışığın objektifimize uç açılarından (yanlardan) girerek içerideki yansımayı önleyen bir parçadır. Kenar veya uç açılardan gelen istenmeyen ışık, optik elemanlarda yansıyarak  çekilen fotoğrafta parlamalara “ Flareoluşmasına sebep olur bir diğer istenmeyen özellikte makine objektifine giren başıboş  ışık fotoğraftaki genel kontrastı düşürerek görüntüyü olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Güneşli havalarda daha çok kullanılacağı düşünülen parasoley, aslında kapalı ve bulutlu havalarda ışık daha fazla yerden yansıyacağı için daha etkili olur.

www.bulenterdal.com.tr

Parasoley

www.bulenterdal.com.trParasoley  ‘ler objektif çapına, odak uzaklığı ve lens özelliklerine göre üretilir;  düz, dikdörtgen, dairesel, lale ve taç yaprağı (petal) gibi çeşitleri vardır. Matte Box  adı verilen çeşitleri ise kanatlı  filtre takılabilen sadece bir açıdan gelen ışığı da  kesebilen modellerdir. Ayrıca Parasoley ‘ler darbe, temas, çizilme, toz ve yağmur tanelerine karşı koruma sağlaması nedeniyle, kullanılması gerekli olan fayda sağlayıcı aparatlardır.

www.bulenterdal.com.tr

Parasoley

www.bulenterdal.com.trŞayet elinizde objektifinize uygun Parasoley  yok ise www.lenshoods.co.uk sitesinde Nikon, Canon, Olympus, Pentax, Tamron , Sigma, Tokina gibi çeşitli objektiflerin yüzlerce modelinin yazıcıdan çıktılarını alabileceğiniz parasoley kalıplarını özel kağıda bastırıp daha sonrasında makas ile kesip bant ile de yapıştırıp lensinizde kullanmak.

www.bulenterdal.com.tr

Kağıt Parasoley Yapımı

Hoşçakalın …

About Bulent Erdal

Leave A Reply