Meis Adası ( Kastellorizo ) – Kaş

www.fotopanorama360.comEğer Kaş ‘a gittiyseniz imkanınız’da varsa Yunanlıların Kastellorizo dedikleri Meis adasını görmeden dönmek olmaz, Kaş’ın hemen karşısında sade bir kara parçası olarak görünen Meis Adası  Kaştan  teknelerle 40 dakika sürüyor günübirlik olarak ta gidip dönebilirsiniz. Tekne ile adaya yaklaşırken önce farklı ve otantik güzelliği ile, sizi kollarını açmış bir koy karşılar.  Tekne direklerinin arasından rengarenk lego ‘dan yapılmış gibi görünen eski evlerin restore edilmiş hali adaya ilk ayak basarken sizi farklı bir şekilde etkiliyor.

www.fotopanorama360.com

Meis Adası

www.fotopanorama360.comMeis ‘te çok az bir nüfus yaşamaktadır,  gelir kaynaklarının can damarı Kaş ‘tan gelen turistlerdir Meis Adası ’nda geçirmeyi düşündüğünüz tatilin ana temasının huzur ve sakinlik üzerine kurulu olduğunu unutmamakta fayda var, ayrıca adaya girişte vize gerekiyor.

www.fotopanorama360.com

Meis Adası Blue Cave (Mavi Mağara)

www.fotopanorama360.comMeis ‘te  görülmesi gereken yerler arasında benimde çok mağara görmeme rağmen iyi ki görmüşüm dediğim,  adanın  diğer tarafındaki Blue Cave ( Mavi Mağara ). Mağaraya Taxi Boat ‘lar ile ulaşılıyor tahmini yarım saat mesafede mağaraya girerken kesinlikle botun içine yatar şekilde eğilmeniz gerekiyor yoksa kafanız kesin kayalara çarparsınız, ama eğilerek ufacık bir ağızdan girdiğiniz bu mağaranın içi, su ve mağara kayaları dahil muhteşem parliement mavisi dediğimiz renk tonunda.

www.fotopanorama360.com

Meis Adası

www.fotopanorama360.comDaha sonra ise, yemek için gittiğimiz To Paragadi isimli minicik bir balık restoranı. Aile işletmesi olan bu sevimli restaurant ‘da özellikle Türkiye’den geldiğiniz için çok iyi ağırlanıyorsunuz, yemek yerken Restaurant sahiplerinin masanıza gelip sizler ile sohbet etmesi sizi sakın şaşırtmasın. Restaurant ‘ta kesinlikle denemeniz gerekenler arasında Greek Salad ve tereyağı ile kızarmış minicik karidesler. Symi’de de meşhur olan bu minicik karidesler Meis’ten daha yakın olan bizim kıyı şeridimizde ne yazık ki çıkmıyor, işte o yüzden bulmuşken denemenizi tavsiye ederiz. Greek Salad için bizde de aynı malzemeler var hata Kaş’tan aldıkları halde , ne özelliği var diyebilirsiniz. Havasından mı, suyundan mı, yağından mıdır bilinmez ama lezzeti değişik ve bir başka.

www.fotopanorama360.com

Meis Adası

www.fotopanorama360.com

Meis Adası Liman

www.fotopanorama360.comYemek sonrası kıyada turlayıp, geçimini turizm ve balıkçılık ile sağlayan, bir ucun ‘dan diğer ucun ‘a 15 dakika bile sürmeyen bu minicik yerleşim yerinde, fotoğraf çekebilir, sahil şeridinde oturup kahvenizi içebilir ve denize ‘de girebilirsiniz. Denize girebileceğiniz toplam iki veya üç yer var. Birisi şu an müze olarak kullanılan Osmanlı ‘dan  kalma günümüzde müze olarak kullanılan eski cami önünde bulunan mini Beach.

www.fotopanorama360.com

Meis Adası Beach

 

www.fotopanorama360.comDiğeri ise sahilin diğer ucunda öyle büyük olmayan toplam şezlong sayısı 10 kadar olan Beach, bir diğeri ise inziva hayatını seviyorsanız veya yoga tatili yapmak için gidebileceğiniz Saint George Beach Pansiyonun yunanlı olan sahibinin eşi ise bir Türk sizi çok iyi karşılıyorlar, bu pansiyonun önünden denize girip, huzurlu sessiz sakin olan ortamda ise bol bol kitap okuyabilirsiniz.

www.fotopanorama360.com

Saint George Beach

www.fotopanorama360.com

Saint George Beach

www.fotopanorama360.com

Kaş Meis Adası Plaj

www.fotopanorama360.comSon olarak, adada Turkcell full çekmekte fakat daha sonra Fatura handikapı yaşamamak için telefonunuzun diğer yabancı operatörlere  kapalı olduğuna dikkat edin.

Hoşçakalın …  

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın