Kısa Film Çekimi Nasıl Yapılır

Kısa film çekimi nasıl yapılır arzusu genelde Sinema-Televizyon eğitimini alanların içindeki tutkudur, genelde kısa film yapılmaya yapılır da sonuçta başarılı sonuçların ortaya çıkması şüphelidir; fakat yine de bu öz güveni besleyen duygu vardır ki bunun yeri apayrıdır.

Filmi çekenler bir yerlerden kamera ve gerekli ekipmanları bulduktan sonra, mantıken de “storyboard, senaryo, video editing” neymiş biz kısa filmimizi çektikten sonra video montajda birleştiririz heyecanı ile ortaya çıkan kısa film için murphy yasaları geçerli olacaktır.

www.fotopanorama360.com

Kamera Arkası

Sinematografik ve teknik bilgi ve tecrübesi olmayan çekim ekibi sonuçta, ya kasarak olaydan vazgeçecek ya da aylarca çalışmanın sonunda 5-10 dk’lık hiçbir işe yaramayan film ortaya çıkartacaktır, yani bu iş tecrübeyle sabittir.

Oysa bu aşamalardan sonra az buçuk teknik bilgi sahibi olunup birazda tecrübe kazanılınca, kısıtlı veya kısıtsız maddi imkanlar dahilinde alınan çekim ekipmanlarının hayati derecede önemli olmadığı, aksine öncelikle yaratıcılığın en önemli unsur olduğu görülecektir.

Moralinizi sakın bozmayın her şeyden önce çaba ve emek söz konusu olduğu için bu iş kesinlikle sonuna kadar desteklenmesi gereken ve saygıyı hakkeden bir uğraştır.

www.fotopanorama360.com

Ön Prova

Kısa film çekmek sanıldığının aksine bazen hiç de kısa sürmez. Bu işi normal bir filmin kısa çekilmişi olarak düşünmek çok yanlış olur çünkü bu olay apayrı bir çekim işidir, o kısa sürede beklide çok şeyi anlatmanız gerekir önemi ise asla zamanla ölçülemez. Bunun için klasik bir terim vardır “kısa film hem çekilir hem de çektirir” sinemayı öğrenmenin ise en etkili yollarından biridir.

Bazılarının hayatını karartan eylem ise yapımcılığa soyunmuş kişi az imkanları ile bulmuş buluşturmuş, şartları zorlamış sonunda kısa bir film çekmiş güzelde olmuştur… beğeni, alkış ve övgüler ile  gaza gelip sinemacı olmaya karar verir. Ammaa… gel gör ki hayat ve gerçekler hiçte düşündüğü gibi değildir. en kötü film bile günümüzde dünya paraya mal olmaktadır sonuçta yönetmen adayımız bastırdığı “yönetmen” kartıyla birde bakmışsın hayatın ortasında kalıvermiş…! ama yinede siz moralinizi sakın bozmayın gerçek olgulardan yola çıkarsanız sonuca çok daha kolay ve emin adımlarla ulaşırsınız.

www.fotopanorama360.com

Hazırlık

Kısa Film Çekiminde başlangıç için gerekli ekipman:

-Video Camera veya Video Çekebilen fotoğraf makinası:

Bütçemiz kısıtlı ise yüksek çözünürlükle video kaydedebilen fotoğraf maki-nası ile başlayabiliriz, hatta yerine göre yüksek modelli cep telefonları amatörce olsa bile ihtiyacınızı karşılayabilir

-Tripod:

Çektiğimiz videoların titrememesi gerekli tripod olmazsa olmazlarımızdan.

-Steadicam:

Yürüyerek yada koşmamızın gerektiği sahnelerde basitte olsa yine iyi bir kayıt için bu aparatı kullanmalıyız.

-Slider:

Videolarımızda yatayda titremeden bir akış istiyorsak slider kullanmamızda gerekli

-Shoulder Mount:

Kameranın başımızın hizasından çekmesi gerekiyorsa yine titreşimi engelleyebilmemiz için gerekli, hatta basit su tesisatı boruları ile kendimiz bile yapabiliriz.

-Gimbal:

Daha profesyonelce çekim istiyorsanız Gimbal’ınızın olması gerekli, hareketlerinizi sensörleri yardımı ile algılayıp akıcı bir çekim yapması ve en kullanışlı seçenek olmasına rağmen, elektronik ekipmanları fazla olduğu için fiyatı da hatırı sayılır değerlerde.

Haydi Kolay gelsin...

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın