Karadeniz Gezi Planı

www.fotopanorama360.comKaradeniz gezi planı için ne kadar zaman ayıracağınız çok önemli, eğer ki tüm Karadeniz bölgesi diyorsanız birkaç hafta yetmez,  neden derseniz Trabzon, Rize, Artvin, Sinop gibi bir haftada bitiremeyeceğiniz şehirler var benim bizzat gezerek şahit olduğum husus Karadeniz Turu ‘nu Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz diye ikiye ayırmak bizde bunu iki farklı gezi planı şeklinde inceleyelim.

www.fotopanorama360.com

Bolu Abant

www.fotopanorama360.comBatı Karadeniz gezisi ‘ne eğer görmediyseniz Bolu ve Abant ‘tan başlayabiliriz, buraları bence her mevsim doğa harikası. Yedigöller, Aladağ yaylaları görülmesi gereken yerler arasında, konaklamak için Abant çevresinde bir çok seçenek mevcut. Daha sonra Zonguldak ’a geçebiliriz burası mağaraları ile ünlü kentimizdir görülecek yerler arasında Cehennemağzı ve Gökgöl mağaraları; Değirmenağzı ve Harmankaya şelaleleri; Z.Ereğlisi sinde ise, Halil Paşa konağı, Ereğli müzesi; mevsimin durumuna göre Karadeniz kıyısında bulunan Ilıksu, Kapuz ve Türkali plajları; birde Uğmaş çorbasını tatmadan geçmeyin.

Birde Batı Karadeniz ‘de görmeden geçilmeyecek yerler arasında Safranbolu ve Safranbolu evleri genelde 2-3 katlı 6 veya 8 odası olan, cumbalı her odasında birden fazla pencere dışı ve içi ince ustalıkla yapılmış  yüksek taş duvardaki süslemeler, evlerin avlusundaki havuzları ile burada bir gecede geçirmenizi tavsiye ederim.

www.fotopanorama360.com

Amasra

www.fotopanorama360.comDaha sonra Amasra benimde yaptığım gibi yoldaki Kuş Kayası yol Anıtını gezip Amasra ya girerken buranın en güzel fotoğraflarını çekeceğiniz Bakacak ‘ta mola verin, Amasra ’daki görülecek yerleri de gezdikten sonra sahildeki balıkçılarda balık yanında buraya özgü salatasını, Amasra yemeklerini de tadın. İsterseniz bir gecede konakladıktan sonra Sinop ‘a doğru sahilden yola çıkabilirsiniz.

www.fotopanorama360.com

Amasra Sinop Yolu / Gideros Koyu

www.fotopanorama360.comMuhteşem güzellikteki fakat biraz yorucu ama buna değen yolun bir sonraki durağı olan Sinop ‘a ulaştığınızda doğal güzelliğinin yanında, Karadeniz ‘in en kuzey ucu olan Karaburun, Sinop Kalesi, Müze, doğal sit alanı kapsamında olan Hamsilos ve Akliman koyu, Durağan ve Boyabat ‘taki yaylalar, Sarıkum gölü, Ayancık ‘taki inaltı mağarası görülecek yerler arasında.

Eğer arzu ederseniz iç kısımlara doğru Çorum, Amasya ve Merzifon ‘uda geziye dahil edip, Hitit ‘lerin başkenti olan Çorum ‘da Boğazkale ‘deki Boğazkale Müzesi, Yazılıkaya Açıkhava mabedi; Alacahöyük ‘te Kral kapısı, Arslanlı kapı, Büyük mabed, Büyük kale, Alacahöyük müzesi, 13. Kral mezarı, Sfenksli kapı; Çorum ‘un merkezinde ise Çorum müzesi, Ulu camii ve saat kulesi, Hıdırlık camii ve türbesi, İskilip kalesi, Katipler konağı, İncesu köyü ve Kanyonu, Kaya mezarı görmeniz gereken yerler arasında, ayrıca yaylada konaklamak isterseniz Kös dağı zirvesindeki Abdullah Yaylasında ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Osmanlı imparatorluğu ‘nun şehzadeler  şehri, Yeşilırmak ‘ın ikiye böldüğü Amasya ‘da M.Ö 2500 tarihine dayanan Hitit ‘ler İskit ‘ler, Amasya kalesi, Sultan 2. Beyazid Külliyesi, Hazeranlar Konağı, Burmalı minare, Gökmedrese, Kaya mezarları, Borabay gölü görülecek yerler arasında burada burada Alabalık ‘ta yiyebilirsiniz. Merzifon ‘un ise Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ‘sı.

Sıra geldi bu turun en son şehri olan Samsun ‘a burada ise Aminos hazineleri, Bronz heykel, Bafra Asarkale ve Kaya mezarları, Atatürkün Samsun ‘a çıktığı Bandırma gemisi görülecek yerler arasında, zamanınız müsait ise Ladik Hamamayağı Kaplıcalarına ‘da uğramanızı öneririm ayrıca Kurupelit semti civarında ‘da Samsun pidesinin tadına bakmadan geçmeyin.

www.fotopanorama360.com

Bandırma Gemisi

www.fotopanorama360.comDoğu Karadeniz ‘de Ordu ve Giresun dan sonraki uğrak yeri Trabzon ‘a geldiğinizde şehir merkezinde bulunan Ayasofya Kilisesi ve Atatürk Köşkü, Zigana ‘nın yemyeşil doğasının içindeki Meryem Ana olarak ta anılan Sümela Manastırı; Şapelleri, Rahip odaları Kilise, Kütüphane, muhafız odaları, su kanalları ve dağa gömülü gibi duran yapı görülmesi gereken gerçek tarihi eserlerdir. Manastırın alt kısmında bulunan gümbür gümbür akan suların içindeki Retoranlarda ‘da her türlü yiyecek ve içecek bulabilirsiniz. Ormanlarla kaplı bu yemyeşil Değirmendere vadisi Trabzon ‘a kadar ulaşıyor. Ayazma gezisini de yaptıktan sonra meraklıysanız Zigana geçidine ‘de Trekking rehberi eşliğinde tırmanabilirsiniz. Haçka ve Kayabaşı yaylası ‘da  Trabzon ‘da görülmesi gereken yerler arasında.

www.fotopanorama360.com

Sümela Manastırı

www.fotopanorama360.com

Atatürk Köşkü Trabzon

www.fotopanorama360.com

Haçka Yaylası

www.fotopanorama360.com

Kayabaşı Yaylası

www.fotopanorama360.comKaradeniz ‘in doğusuna doğru gidildikçe hemen hemen her mevsim yağış alan bir bölgemiz, fakat doğada bize cömertçe mavi ve yeşil in bütün tonlarını sunuyor. Rize ‘ye gelirken yol boyu ise, yemyeşil dik yamaçlar, Vadiler, tarihi kemer köprüler ve de Rize ‘ye girerken sizleri Rize Kalesi karşılar. Şehrin 15km. güneyinde bulunan Zilkale, Fırtına deresi nin yamaçlarında yer alır.

Ayder yaylası ve Kaplıcaları, Uzun göl, Çamlıhemşin ayrıca eski Rize Evleri ‘de muhakkak görmeniz gereken yerler arasında olmalıdır.

Hoşçakalın … 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın