Fotoğraf Makinalarında Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

www.fotopanorama360.com  Shutter Sayısı …
www.fotopanorama360.comÖncelikle shutter sayısı nedir ile başlayalım, shutter sayısı deklanşöre basıldığında çekilen fotoğraf, buna bağlı olarak da deklanşör sayısı veya perdenin hareket sayısıdır, bu ise kısaca, fotoğraf makinasının en hassas ve de belirli yıpranma ömrü olan mekanik kısmıdır. Perde ömrü için, fotoğraf makinası üretici firmalarının  verdiği rakamlar (Ortalama örnek. 100.000-200.000 gibi) bu sayı kullanım şeklimize bağlı olarak eksilebilir de dikkatli ve özenli kullanırsak 300.000-500.000 sayılarını görebilirde. Çoğu makine üreticisi, bu kritik sayıyı makinanın deklanşöre basılma sayısını sayarak, bilgi halinde fotoğraf dosyalarına işler. Bu bilgi fotoğraf içinde EXIF verileri olarak saklanır, bizde basit yazılımlarla bu verileri okuyarak shutter sayısı hakkında  bilgi sahibi oluyoruz.

Özellikle ikinci el fotoğraf makinası alımlarında shutter sayısı önemlidir. İkinci el satıcı ne diyorsa inanmak zorunda kalıyoruz veya makinayı yüzeysel olarak bir bilene gösteriyoruz.  Aslında Shutter sayısı makinanın ne kadar kullanıldığı hakın da kesin fikir verebilir, satanın sözüne güvenmek yerine bilgisayarımıza yükleyeceğimiz basit bir programla bunu kontrol etmeniz mümkün.

www.fotopanorama360.com

Shutter

www.fotopanorama360.comShutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

  1. Bunun en basit ve kısa  yolu www.myshuttercount.com internet sitesine girerek “dosya seç” butonu ile  en son çektiğimiz fotoğrafı yükleyip, daha sonra “upload file” butonuna basarak sitenin bize vereceği sonucu beklemek. Kısaca Shutter Count için merak ettiğimiz sonucu (shutter sayısını) bilgisayarımıza hiçbir program yüklemeden bu şekilde öğrenebiliyoruz.
  2. Bunun haricinde benimde tercih ettiğim ve gayet kullanışlı ve detaylı olan PhotoMe  programı ile de öğrenebiliriz. Programı ücretsiz olarak kendi linkinden indirebiliyoruz. Kurulum adımlarını izleyip, bilgisayarada kurulumu bitirdikten sonra programı çalıştırıp, Resmimizi  programın üzerine ya sürükleyip bırakarak veya sol taraftaki “dosya aç” alanından ilgili fotoğraf dosyamızı seçip işlemimizi tamamlıyoruz.

Bu 2. yöntemi ağırlıklı olarak  Nikon perde sayısını ve Pentax perde sayısını öğrenmek için  kullanabiliriz.  

www.fotopanorama360.comDiğer tanınmış markalarda ise şöyle;

Canon :canon perde sayısı nı yine EXIF verileri arasında saklamaz, ücretsiz olan EOS info programı ile perde sayısını kolayca öğrenebiliriz.

Olympus : Olympus perde sayısını EXIF verileri arasında saklamaz, fakat bunu öğrenmenin biraz farklı yolu var. Makineyi açtıktan sonra bellek kartının kapağını açıp Play ve OK tuşlarına basarak, ayar tekerini de  yukarı, aşağı, sola ve sağa doğru sırayla basıp, arkasından deklanşöre tam olarak basalım. Son olarak ise ayar tekerini  yukarı doğru basıp işlemi bitirelim.

Sony : SONY perde sayısı nın kullanıcıları için öğrenmenin yolu https://tools.science.si/ sitesine girerek RAW veya jpeg fotoğrafları Drag Files here or Click Here konumunun üstüne sürüklemek, Fotoğraflarınızı makinadan çıktığı gibi orijinal şekli ile test edin, Herhangi bir fotoğraf düzenleme yazılımı bu verilere zarar verebilir.
Uygulama tarayıcınızda yerel olarak çalıştığı ve yalnızca dosya başlığını doğrudan sabit sürücünüzden okuduğu için dosyalar hiçbir yere yüklenmez.

MyShutterCount veya CameraShutterCount  WEB adresinden shutter (Perde) sayısı yani çektiğiniz fotoğraf sayısını öğrenebilirsiniz. Siteyi açtıktan sonra “Dosya Seç” tıklayarak son çektiğiniz fotoğrafı ham haliyle (PhotoShop düzenleme ve yeniden boyutlandırma yapmadan) yükleyip, dosyanın uzunluğuna bağlı olarak biraz bekledikten sonra program size perde sayınızı gösterecektir.

Photo Me Programı:

Aşağıdaki resimde kırmızı ile çevrilmiş olan “Manufacturer notes” sekmesine tıklayıp, Sol taraftaki “shutter count” alanından shutter sayımızı görüp, ayrıca PhotoMe üzerinden detaylı exif bilgilerimize rahatlıkla erişip fotoğraflarımızı da kolaylıkla analiz edebiliriz.

Aşağıdaki videoyu izliyebilirsiniz…


Sitemizdeki Diğer ilgili Konuları aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz>>>

>>> Fotoğrafçılık Nedir

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

www.fotopanorama360.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın