Marmaris Hisarönü

www.fotopanorama360.comMarmaris Hisarönü, Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlı Marmarise 21 Km. Dalaman havalimanı’na 125 Km. mesafede denizin türkuaz renginin yeşille kucaklaştığı doğal ve kültürel zenginlik ve güzelliklere sahip, koyları ve köyleriyle görülmeye değer cennet köşesi bir köydür (Fethiye Hisarönü ile karıştırmayın). Yörede konaklayabileceğiniz her bütçe ve doğal imkanlara sahip  Butik Otel, Tatil Köyü, Otel, Motel, Pansiyon, Bungalow, Camping, gibi çeşitli imkanlar mevcuttur . Hisarönü Köyünün iki adet kumsalı mevcuttur. Bu kumsalların güneydoğu yönünde olanı Kerdime, güney batı yönünde olanı ise Limanbaşı ismi ile anılır.

www.fotopanorama360.com

Bördübet

www.fotopanorama360.comKöy, yapı ve sosyal olarak Batı Anadolu Türkmen yörük karakteristik özelliklerini taşır. Geçtiğimiz son 10 yılda Marmaris Hisarönü nüfus yoğunluğuna göre ciddi göç almıştır. Türkiye‘nin hemen hemen her yöresinden insan Hisarönü ‘nde yaşamaktadır. Ayrıca bölgenin ayrıcalıklı güzellikleri sebebi ile yabancı ülkelerden buraya yerleşenlerin sayısı ‘da gün geçtikçe artmaktadır. Bölgenin görülmesi gereken yerleri arasında, Selimiye ve Kızkumu ‘na uğrayın, Bördübet ve Amazon ‘da kano sporu yapın. İnbükü‘nün muhteşem denizine de muhakkak girin. Ayrıca Marmaris Hisarönü köyünün çam balının ’da tadına bakmayı unutmayın.

www.fotopanorama360.com

Hisarönü Selimiye Kızkumu

www.fotopanorama360.comHisarönü ‘ünde nerede konaklarsanız konaklayın mutlaka  tekne turu ile geziye katılmalısınız. Mavi ile lacivert ‘in karıştığı türkuaz sularda teknenin yüzme molaları ‘nda denizden çıkmak istemeyeceksiniz. Turda Kamelya,  Dişlice ve Tavşan adası mola durakları.
Dişlice Adası sarı turuncu yosunlar ile kaplı olan kaya yapısı, küçük kanyonları, kayalar arasında bulunan labirent oyukları ile gizlenmeye çok uygun olduğu için Aşk Adası ismi ile de anılıyor.
Kamelya adası ‘nın taban mozaiği  beyaz, siyah, gri biri biri ile uyumlu deniz taşları kullanılarak yapılmış olan küçük bir kilisesi var. Günü birlik turlarla ayrıca, Bencik, Balıkaşıran, İnbükü, Keçibükü, Kızkumu, Orhaniye, ‘yede gidebiliyorsunuz.

www.fotopanorama360.com

Kamelya Adası Kameriye Manastırı

www.fotopanorama360.comKısa Tarihçesi:

Kastabos (Marmaris Hisarönü), Marmaris-Datça yolu kavşağından Bozburun yönüne girdiğimizde karşımıza çıkan Hisarönü köyü ‘dür. Güneydoğusunda bulunan Eren dağı, Yöre halkının Pazarlık diye adlandırdığı düzlükte Kastabos antik- mabet kenti bulunur.

www.fotopanorama360.com

Kastabos Tapınağı

www.fotopanorama360.comKastabos, Karia dilinde >Tapınak Düzlüğü< anlamına gelen bir sözcüktür. Aynı isimde Klikia ve Kappadokia yakınlarındaki  Lykaonia civarında iki kent daha mevcuttur. Kastabos’un bulunduğu yörede 1886 ’da T.A.B. Spatt ilk kez olarak araştırma yaparken bir mabetle karşılaşmış ve de bu mabedin Leto’ya ait olduğunu iddia etmiştir.  Daha sonraları İngiliz profesör Cook Tapınakla ilgili olarak ayrıntılı bir çalışma yapmış bu çalışmalarını da kitaplaştırmıştır. ( HEMITHEA TEMPEL )

Hoşçakalın …

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın