Fırtına Deresi Vadisi / Çamlıhemşin – RİZE

www.fotopanorama360.comDoğu Karadeniz’de yer alan Fırtına Deresi  yaklaşık 58 Km. uzunluğu ile Rize  Ardeşen‘in 2 – 2,5 Km. batısından Karadeniz’e dökülür.  Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçe Sınırları içerisinde yer alan havza, 1177,03 km²’lik yüz-ölçümü ile Doğu Karadeniz’in en büyük akarsu havzalarından dır. Fırtına deresi / Fırtına Vadisi akarsu havzası, ekolojik yapısıyla doğal sit alanı kabul edilerek koruma altına alınmıştır.

www.fotopanorama360.com

Fırtına Vadisi

www.fotopanorama360.comKaçkar dağlarının Karadeniz‘e bakan yamaçlarından akan derelerin birleşmesi ile oluşan Fırtına deresi yüksek tepelerden inerken birçok kollara ayrılıp dağın yamaçlarından akarken orman içlerinde birçok irili-ufaklı göl, gölet ve çağlayanlar meydana getirirler. Deniz kıyısından itibaren duvar gibi yükselen dağlar 35 – 40 km kuş uçuşu mesafe sonrasında 3900 metrelere ulaşır. 3932 metre yüksekliğe sahip Kaçkar Dağı Türkiye’nin 4. büyük zirvesidir. 1,500 metre ve üzerindeki dağlar yılın hemen hemen her ayında yoğun sis ile kaplıdır

Seyrine doyum olmayan doğası, üzeri inci gibi kemer köprülerle süslü çay bahçelerinin arasından geçen, Fırtına deresi, son yıllarda gelişen rafting sporu ve raftinge elverişli parkurları ile doğa sporları kulüplerinin faaliyetleri yerli ve yabancı turistlerin de rafting sporu yapmasına olanak sağlanmıştır. Bölge ayrıca adrenalin ve doğa tutkunlarının ilk tercih ettiği yerler arasında yer almaktadır.

www.fotopanorama360.com

Fırtına Deresi

www.fotopanorama360.comAkarsu Üzerindeki Köprüler

  • Çamlıhemşin Köprüsü
  • Kaptanpaşa Köprüsü
  • Buzlupınar Köprüsü
  • Köprüköy Köprüsü
  • Mikron Köprüsü
  • Ardeşen Köprüsü

Rafting Parkuru

Rize- Ardeşen yolundan, güneye doğru çıkan karayolu takip edilerek 22. Km. sonra Çamlıhemşin‘e ulaşılır, parkura ise Çamlıhemşin‘in yaklaşık 1 km güneyinden  başlanabilir. Parkura başladıktan sonra 5. kilometredeki iri kayalara dikkat edip 7. 8. ve 9. kilometrelerdeki tehlike arz eden geçişlerin parkur öncesinde incelenmesi gerekir. 12. Kilometrede ise batı yönündeki yamaçtan akan Duygu şelalesi yöreye ayrı bir güzellik verir. Parkuru ise, Fırtına deresinin Karadeniz’e dökülmeden önceki uygun bir yerinde bitirebilirsiniz.

www.fotopanorama360.com

Fırtına Deresinde Rafting

www.fotopanorama360.comYaklaşık olarak 23 km uzunluğundaki parkur boyunca dere yatağı çok taşlı olduğundan, suyun o anki debisine göre 3 – 4 – 5 zorluk derecesinde parkurlar vardır. Aşırı yağan yağmurlardan sonra rafting için dikkat edilmelidir. Fırtına Deresi tüm sezon hatta bütün yıl boyunca rafting sporu için uygundur. Fırtına deresi özellikle son yıllarda Rafting sporu meraklıları için ideal bir merkez haline gelmiştir.

Zil Kalesi Çamlıhemşin

Zil Kalesi Çamlıhemşin

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın