DSLR Fotoğraf Makinaları için Battery Grip Nedir 

Battery Grip Nedir Ne işe Yarar ?

Çoğunlukla yarı profesyonel fotoğrafçılıkla uğraşanlar DSLR gövde alarak fotoğraf çekmeye başlıyor. Bir çok amatörde fotoğraf çekmeye başladıktan sonra DSLR sınıfı gövdelere yöneliyor. Yani DSLR gövde makinalar bir müddet sonra amatör fotoğrafçılarında en çok tercih ettiği fotoğraf makinası ve ekipmanları oluyor. Bu ekipmanın önemli aksesuarları ndan birisi de Battery Grip tir.

Battery Grip kısa tabirle kullandığımız SLR gövde nin alt kısmına takılabilen, makinanın da bir parçasıymış gibi görünen ayrıca makinaya ek batarya gücü sağlayan güzel bir aksesuardır. Bazı özel amaçlarla üretilmiş gripler de mevcuttur (örneğin wireless dosya transferini sağlamak amacıyla kullanılan Canon makinada kullanılabilen Wireless File Transmitter WFT-E4 II A gibi.)

nikon d90 battery grip

canon 450d battery gripBattery Grip lerin hangi durumda önemli olup neden kullanılması gerektiğine gelince;

  • Battery Grip takılı olan makinenin gövdesinde iki adet pil olmuş olur, bu sebeple çekim sayınız ikiye veya şöyle de anlıyabiliriz; piliniz boşalmadan makinanızı kullanabileceğiniz zaman süresi ikiye katlanır.
  • Battery Grip makinanızda en çok kullandığınız tuşların ve tekerleklerin işlevsel olarak birer kopyasını üzerinde bulundurur, dolayısıyla dik kadrajla fotoğraf çekimi yaparken kolunuzu daha uygun pozisyonda kullanıp, rahatsız pozisyonlarda döndürmenize gerek kalmaz.
  • Makinayı tutuş şekliniz daha stabil ve uygun hale gelir. Özellikle Grip siz makinayı tutarken makine gövdesinin altına doğru kayan küçük parmağınız da Grip takılıyken tutuşunuza yardımcı olmaya başlar.
  • Bazı DSLR makinalarda (D300, D300s, D7000 vb.gibi ) seri çekim kabiliyetini oldukça arttırır.
  • En önemlisi de Makinanızın bataryasının olmayacak bir zamanda bitip zor durumda kaldığınızda, makinanızı standart olan ve her yerde bulunan AAA pilleri (kalem pil) kullanabilmeniz için Battery grip özel bir hazne ile birlikte verilir ve genellikle de 6 adet AAA kalem pil  ile çalışır.
  • Ayrıca makinanız görsel olarak daha profesyonel bir hale gelir, zira en üst sınıf olan DSLR makinalar Battery Grip gövdeyle bütünleşik olarak imal edilmektedir.
battery grip

Orjinal markaların (Canon, Nikon, Sony vb gibi.) kendi DSLR makinaları için çıkarttıkları Battery Gripler oldukça pahalı sayılabilir. fakat aynı işi gören ve bire bir muadil olarak üretilen ürünleri çok uygun fiyatlarla bulmak ta mümkün.

Ancak muadil olan ürünler hakkında iyi araştırma yapmadan alışverişimizi yapmak pek doğru ve uygun olmayacaktır; çünkü buradaki en önemli unsur kullanılan malzemenin kalitesi ve işçiliğidir. bazı markalar bu muadil işinde çok iyiler, fakat etik olarak burada marka vermemiz pek doğru olmaz.

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

www.bulenterdal.com.tr

[contact-form-7 id=”2777″ title=”Blog Yazı İletim Formu (CAPTCHA)”]

About Bulent Erdal

Leave A Reply