Softbox Nedir / Hangi Softbox 

www.fotopanorama360.comPortre çekim, Ürün Çekim veya model ile çalışmak istiyorsunuz, bunun için ışıklara karar verdiniz fakat softbox nedir veya hangi softbox kullanmak gerekir sorusuna gelince.

Light modifier şemsiye, softbox gibi ekipmanlar kullanılmadığı taktirde ışıklarınızı çok güçlü veya kontrolsüz şekilde kullanmak zorunda kalırsınız, onun için bu cihaz veya ekipmanlar çekeceğimiz fotoğraflar için büyük önem taşır.

www.fotopanorama360.com

Softbox Nedir

www.fotopanorama360.comFotoğrafçılıkta ışığın kuvveti kadar, ışıkların konumlandırılma şeklide önemlidir. Bu konu ile ilgili ters kare olarak adlandırılan bir kural vardır örneğin basit şekilde anlatmamız gerekirse ışık kaynağını objeden 2 metre uzaklaştırırsak ışığın gücü 4 kat azalır, katları şeklinde azalan bu ışık kuralını aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

Softbox seçimi yaparken dikkat etmemiz gerekenler:

  • Softbox boyutu arttıkça veya büyüdükçe ışık yumuşar
  • Softbox dışındaki kumaş ışığın yumuşamasında önemli rol oynar, bazı softbox’larda kullanılan ikinci kumaş ışığın bir o kadar daha yumuşamasına neden olur. Kumaşsız kullanmak ise sert ışığa neden olur
  • Işık çekmek istediğiniz konuya yaklaştıkça da yumuşar tersini yapıp softbox’ı konudan uzaklaştırırsanız ışık sertleşip, kontras ise artar.
  • Softbox içinde bulunan ışığı yansıtan malzemenin kalitesi de ışığın renk ve düzgün dağılımını etkiler onun için ucuz softbox alımından kaçınmalıyız.
  • Softbox içindeki Gümüş / Altın / Beyaz renk yansıtıcı yüzeyler yansıyan ışığa kendi rengini verir.
www.fotopanorama360.com

Softbox Nedir

www.fotopanorama360.comKısaca Softbox deyip geçmemek lazım. Genelde Moda ve Model çekimlerinde strip light diye adlandırılan ince uzun dikdörtgen şeklinde olanlar kullanılırken, normal şartlarda 80 x 100 boyutlarındaki standart sayılan softbox‘lar işimizi rahatça görecektir.

Hoşçakalın…

About Bulent Erdal

Leave A Reply