Termessos antik Kenti 
www.fotopanorama360.com Antik KentiTermessos, Türkiye’nin günümüze kadar en iyi korunmuş antik şehirlerinden biridir. diye soracak olursak, Antalya’nın 30-35 kilometre kuzeybatısında, Antalya Korkuteli yolu üzerindedir. Deniz seviyesinden ortalama 1.450 metre yükseklikte Güllük dağı’nın güneybatı tepesinde doğal genelde düz bir platform üzerine kurulmuştur. Birçok bitki türleri arasında saklanmış ve etrafı sık çam ormanlarıyla donanmıştır, ayrıca açısından da oldukça zengindir. Termessos’un, Çıkış yolunda ve yerleşkesinde huzur veren doğal görünümüyle bu açıdan diğer antik şehirlerden farklı ve daha etkileyici ortamı vardır. Doğal ve tarihi zenginlikleri sebebi ile, şehir kendi adını taşıyan Milli Park kapsamındadır.
 
Termessos’un ismindeki çift “s”, antik kentin Anadolu insanları tarafında kurulduğu ile ilgili dilbilimsel bir kanıt oluşturur. Strabo’nun anlatımına göre, Pisidia halkı olan Termessos sakinleri kendilerini Slymi olarak isimlendirirlerdi. Yaşamlarını sürdürdükleri dağa da verilen aynı isim, daha sonraki yıllarda ’la özdeşleştirilip  burada Zeus Solymes kültünün yücelmesine sebep olan Anadolu tanrıların’dan Solymes’den gelmektedir. Termessos sikkelerin’de genel olarak bu tanrı vardır ve ayrıca sikkelere’de adını vermiştir.

Bu antik şehir tarihte Büyük İskender in zorlu kuşatmasıyla bilinmektedir. Bu kuşatmayla ilgilenen ve Termessos’un  önemli stratejik özelliğini belirten eski tarihçilerden , şehri kuşatanların başa çıkılamayacağı doğal engellerden dolayı antik şehrin küçük askeri birliğin bile savunacağını belirtmiştir. Büyük İskender, bu seferinde Pamphylia’dan Frigya’ya geçmek istemiş fakat  Arrianos’a göre ise Frigya’ya giden yol Termessos’tan geçiyordu. Buna rağmen daha alçak ve kolay yol alınabilecek geçitler varken Büyük İskender’ın neden o kadar sarp ve dik olan olan Yenice geçidini tırmanmayı seçtiği günümüzde bile tartışma konusudur. Ayrıca Perge’deki düşmanlarının İskender’i yanlış bilgilendirip böyle bir yola gönderdiği de söylenir. İskender, Termessos luların kapattığı geçitten geçmek için oldukça zorlu çaba ve zaman harcamıştır. Bunun üzerine bu sinirle geri dönerek Termessos’u kuşatmıştır. Büyük bir olasılıkla  Termessos’u zapt edemeyeceğini tahmin ettiğinden, İskender antik kente hücuma geçmemiştir,  fakat aşağıdaki düzlükteki tarım alanlarını ve zeytinliklerini yerle bir edip, bunun yerine kuzeye doğru yürüyüp öfkesini ’dan almıştır.

 

 
Tarihçi Diodors Termessos tarihindeki bir başka önemli olayı da tüm detaylarıyla yazıtlara kaydetmiştir. Olay şöyle gelişir M.S. 319’da Büyük İskender’in ölümünden sonra, generallerinden biri, Monophtalmos, kendini Küçük Asya’nın hükümdarı ilan edip rakibi Alcetas ile savaşmak için hazırlıklara girişmiştir. Antigonos Monophtalmos’un savaşçı güçleri, 40.000 piyade, 7.000 süvari ve ayrıca sayısı belli olmayan filden meydana gelmişti. Alcates bu sayıca üstün nitelikli kuvvetler karşısında yenilgiye uğrayacağını anlayınca, arkadaşları ile birlikte Termessos’a sığınmışlardır. Termessoslular’da onlara yardımcı olacaklarına dair söz vermişlerdir. Fakat takibi Antigonos şehrin önüne gelip kamp kurarak düşmanının kendisine verilmesi için çok israrcı olmuştur. Yabancı bir Makedon’un uğruna şehirlerinin sonu belli olmayan bir felakete sürüklenmesini istemeyen Termessos yaşlıları ve önde gelenleri, Alcetas’ın Antigonos’a iade edilmesine karar vermişler fakat genç nesil Termessoslular verdikleri sözü tutmak istediklerinden bu sözün dışına çıkmayı reddetmişlerdir. Yaşlılar, Alcetas’ı bırakma niyetlerini söylemek için Antigonos’a heyet yollamışlardır. Savaşa devam etmek için yapılan gizli bir plana göre, Termessoslu gençler şehri terk etmişlerdir. Bunun üzerine yakında tutsak olacağını tahmin eden Alcetas, düşmanın eline düşmektense ölmeyi tercih edip kendini öldürmüştür. Yaşlılarda Antigonos’a Alcetas’ın ölüsünü yollamışlardır. Üç gün boyunca hırsını alamayıp cesede bin bir türlü eziyeti yapan Antigonos, daha sonrada cesedi gömmeden ortada bırakarak Pisidia’dan ayrılmıştır. Bu olanlara çok kızan gençler, Alcetas’ın her tarafı paramparça olmuş cesedini geri alıp, saygı içerisinde gömüp anısınada güzel bir anıt dikmişlerdir.

Termessos, konumu itibarı ile liman şehri değildi fakat, toprakları güneybatıda Attaleia (Antalya) Körfezi boyunca uzanırdığı için. Antik Kentin denize olan bu bağlantısından dolayı şehir, Ptolemyler tarafından işgal edilmiştir. 40 yıl önce dahi İskender’in çok güçlü dönemlerinde bile direnen bu antik kentin, Mısır egemenliğini kabul etmesi veya etmek zorunda kalması anlaşılamamıştır.

’nın Araxa kentinde bulunan bir yazıtta, Termessos hakkında önemli bilgiler ortaya çıkmıştır. Bu yazıtta anlatılanlara göre, M.Ö. 200’li yıllarda Termessos bilinmeyen sebeplerden dolayı Likya kentleri birliği ile savaştaydı ve M.Ö. 199’da Termessos tekrar Pisidialı komşusu İsinda ile savaşmaya başladı. Bu dönemde M.Ö. 2. yüzyılda Küçük Termessos kolonisinin şimdiki kentin yanında kurulduğunu görüyoruz. Termessos, eski düşmanı olan Serge ile daha iyi savaşmak ve mücadele edebilmek için Pergamon Kralı II ile dostça ilişkiler kurdu. II. Attalos da bu dostluğun anısına Antik kent Termessos’da 2 katlı güzel bir inşa ettirdi.

Termessos, bu dönemlerde Roma’nın müttefikiydi böylelikle’de M.Ö 71’de Roma Senatosu tarafın dan bağımsızlığı kabul edildi, bu kabul edilen kanuna göre Termessos’un özgürlüğü ve hakları Roma tarafından garanti altına alınmış oldu. Bu bağımsızlık, Galatia Kralı Amyntas ile yapılan ittifak’ın haricinde (M.Ö. 36-25 yılları arasında hükümdarlığı sürdü) uzunca bir zaman devam etti. Termessos’un bağımsızlığı, böylece “Autonomous”un adını taşıyan madeni parayla da belgelenmiştir.
Antik kent için söylenecek ve anlatılacak o kadar şey var ki onun için imkanınız varsa muhakkak görülmesi gereken yerlerden…

Thermessos’u Panoramik 360 derece gezmek için lütfen tıklayın!

www.fotopanorama360.com

360 Derece Sanal Tur


 
Antalya Düzlerçamı Bölgesi’nde yer alan Termessos Antik Kent kalıntıları…
Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…
 
Aşağıdaki Multikopter VİDEO çekimlerini’de izleyebilirsiniz …

About Bulent Erdal

Leave A Reply