Sensör Temizliği, Sensör Leke, Sensör Bakımı 

DSLR makineler narindir ve hassas  bakım  isterler. Temizliğine dikkat etmemiz gereken en önemli parçalarından biri makinemizin bakımı dır. Eğer makinamızda li veya tozlu, kirli ise çekilen fotoğrafta bir çok ve de lekeler görürüz. Bu siyah noktalar çoğunlukla ve kirdir. Sensör temizlemenin çeşitli alternatifleri mevcuttur, hatta temizlik kitleriyle kendimizde yapabiliriz, ama bu konuda tecrübeli değilseniz bu işi servis veya bir uzmanına yaptırmalıyız yoksa geri döndüremeyeceğimiz hatalara sebep oluruz. Makinemizde titreşimli sensör temizleme özelliği bulunsa da bunun her zaman işe yaramadığını söyleyebiliriz.

sensör temizliğisensör temizliği

 

hava pompası

 

Sensörü temiz tutmak için yapmamız, dikkat etmemiz gerekenler:

1- Makinemizin değişimini yaparken mümkün olduğunca tozsuz ortamları tercih etmeye özen gösterin. Rüzgarlı, toz, toprak, Plaj – kumlu ortam gibi benzeri yerlerde lensinizi değiştirmemeye özen gösterin.

2- Lensinizi çıkarmadan önce makinenizi muhakkak kapatın. Aksi durumda elektro statik oluşacağından makinede toz çekici manyetizma oluşabilir.

3- Lens değişimini yaparken makineyi aşağıya bakacak pozisyonda  tutun, tozların makinenizin içine düşmesini önlemiş olursunuz. Sensör e kesinlikle el sürmeyin.

4- Lensi değiştirmeyi kısa sürede halledin, zaman ne kadar uzun olursa, o kadar fazla toz alma riski oluşur.

5- Belli zaman aralığında makineniz aşağı bakacak pozisyonda hava üfleyici ile makinenizin içine hava püskürtün, böylece tozların dökülmesini sağlayacaksınız.

6- Toz olup olmadığını test etmek için kısık diyaframda (f22 gibi) mavi gökyüzü veya beyaz kağıdı çekin.

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

www.fotopanorama360.com

[contact-form-7 404 "Not Found"]

About Bulent Erdal

Leave A Reply