Evdir Han / Antalya – Düzler çamı – Döşemealtı – TURKEY 

www.fotopanorama360.com – Korkuteli   üzerinde mevkiinde yer alıp, antik kentine de çok yakındır. Ayrıca hanın karşısında yığılı olan taşların altından 2010 senesindeki kazılar sonucu 3 mezarda ortaya çıkarılmıştır, Bölge Antalya şehir merkezine ise 18 km. uzaklıktadır. Evdir Han’ın taç kapısı, Türk taş ve oymacılık sanatının en güzel olan örneklerinden birisidir. Dışa doğru taşan, sivri kemerli taç kapı üzerindeki üç satırlık daha önce okunmuş olan günümüze kadar ne yazık ki gelemeyen kitabesinde Selçuklu Sultanı İzzeddin I.Keykavus tarafından 1210-1219 yılları arasında yaptırıldığı bilinmektedir.

www.fotopanorama360.com

Evdir Han / Antalya TURKEY

www.fotopanorama360.com

EVDİRHAN 3 Mayıs 2015 Bisiklet Şenliği

Evdir Han

Evdir Han

www.fotopanorama360.com

EvdirHan / -ANTALYA

www.fotopanorama360.comEvdir Han’nın diğer benzer hanlara göre daha özellikli ve farklı bir plan yapısı vardır. Han genişçe bir kareye yakın avlunun etrafında sıralanıp, iki bölümlü olan revaklardan oluşmuştur. Han boyut olarak 67×55 M. kareye yakın olan dikdörtgen planlıdır ve yapıyı oluşturan beden duvarlarının tümü kesme taştan inşa edilmiştir. Hanın duvarları yan taraflarda üçer, arkada ve önde ikişer adet olmak üzere kare biçiminde takviye kuleleri ile sağlamlaştırılmıştır.

www.fotopanorama360.com

Evdirhan /ANTALYA

www.fotopanorama360.com

Lahit Mezarlar

www.fotopanorama360.comEvdir Han ın kuzeybatıya bakan cephesindeki duvarları oldukça iyi durumda günümüze kadar gelmiş olmasına rağmen diğer kısımlar oldukça bakımsız ve çok haraptır. Han bölgenin tarihi dokusu nedeniyle antik bir kent olan nekropolü üzerinde kurulduğu için hanın duvarlarında bölgeden toplanan çok sayıda antik taş kullanılmıştır. Hanın avlusunda antik lahitlerden bazı örnekler hala yerinde durmaktadır.

www.fotopanorama360.com

Evdir Han

www.fotopanorama360.comHanın Cephe duvarları 1,50 M. kalınlığa sahiptir. Kemerlerin üzerlerine oturtulmuş 7,30 M. yüksekliğinde tonozlarla örtülü gözler vardır. Bu gözler orta avluya bakmakta olup, hana gelen yolcuların hayvanlarını bağlayıp, yüklerini de koyma işlevi görür. Hanın ayrıca yolcular için odaları vardır. İçeride bu odalardan başka hayvanlar için ahırlar da mevcuttur. Hanın yakın çevresinde akarsu bulunmadığı için, bölge halkı tarafından “Uzun kuyu” olarak adlandırılan hanın su ihtiyacı için bir de sarnıç yaptırılmıştır.

 

www.fotopanorama360.com

360 Derece Sanal Tur

Evdirhan’ı Panoramik 360 derece gezmek için lütfen tıklayın!

Hoşçakalın …

……..
Antalya Düzlerçamı Bölgesi’nde yer alan Evdir han kalıntıları…
Galeriyi tam ekran görüntülemek için açılan pencerede üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır…

 

Aşağıdaki Multikopter VİDEO çekimini’de izleyebilirsiniz …

Be Sociable, Share!

Leave A Reply

lütfen hesaplamayı giriniz: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*