En iyi fotoğraf çekmek için 10 öneri 

simge_2Bu yazımızda sizlere nasıl daha iyi veya  ufak tefek ama önemli 10 ip ucundan bahsedeceğiz. Bu bahsedeceğimiz ip uçları çok kolay fakat genellikle bu kurallara uyulmadığı için hep aynı hatalara sahip fotoğraflar çekiyoruz.

www.fotopanorama360.com

En İyi Resimler

www.fotopanorama360.com1) Kullandığınız Ekipmanlarınızı tanıyın;  Evet öncelikle kolay olandan başlayalım. Bütün ekipmanların, özelliklerini en ince ayrıntılarına kadar tanımamız gerekiyor. Makinemizin özelliklerini bilmez isek, onca verdiğimiz para ile sadece auto modda çekim yapmış oluruz bunun karşılığında çektiğimiz fotoğrafların sonuçları makinamızı performanslı kullanamadığımız için bizleri tatmin etmez. Onun için Her fotoğrafı ayrı ayrı, ayar ve modlarda çekmeye çalışın hem çekim tekniğimiz artar hem de ayarlar konusunda elimiz pratik kazanmış olur.

2) Özellikle ilgi alanınızdaki fotoğraf türlerinin üstüne yoğunlaşın; Örnek vermek gerekirse ağırlıklı olarak otomobil fotoğraf çektiğimizi düşünelim. Genelde çok tercih edilmeyen bu fotoğraf türü hakkında devamlı araştırma içinde olun, değişik çekim ve aydınlatma tekniklerini , deneyin çünkü fotoğraf ekipman ve sonuç olarak dipsiz kuyu gibi bir olgudur. Kullandığınız Işığınızı çok az sağ veya sol tarafa çevirdiğinizde bile elde edeceğiniz fotoğrafın görseli çok değişecektir. Onun için değişik ışık koşullarını , elinizdeki değişik lenslerle deneyin.

www.fotopanorama360.com

En İyi Resimler

www.fotopanorama360.com3) Değişik Fotoğraflar izleyin; Çoğumuz “Fotoğraf çekmeye, kendimi geliştirmeye pek vaktim yok” dediğimiz olmuştur. Peki o zaman şöyle soralım fotoğraf izlemeye demi vaktiniz yok? Günümüz ortamında çoğumuzun genelde akıllı telefon veya tabletleri mevcut. Elimizdeki bu akıllı cihazlar ile serviste, otobüste , vapurda velhasıl her yerde fotoğraf izleyebilir ve gözümüzü geliştirebiliriz, böylelikle kendi fotoğrafımızı çekerken ise kadrajı çok daha rahat bir şekilde makinamızın ekranına oturtabiliriz.

www.fotopanorama360.com

Üsküdar

4)  Kendi ekipmanınızı kendiniz yapmaya çalışın; vakit isteyen bir çalışma olsa da, İlk flaşımı aldığım zaman, lightbox, soft box,  difüzör ve beauty dish yaptım. Bütün bu çalışmalar sonucunda ışığın değişik ekipmanlar ile olan ilişkisini ve bu ekipmanlar ilede daha efektif kullanım şeklini öğrenmiş oldum, bunları onca paralar vererek değilde, çok ufak meblağlar ile halledebildim. İlerleyen zaman dilimlerinde ise, tecrübelerime dayanarak hangi ekipmanın kendim için daha işlevsel olduğuna sağlıklı  karar verip daha profesyonel olan ürünlerle çalışmaya başladım.

Ekipman

Ekipman

simge_25) Bol bol fotoğraf çekmeye çalışın; Her fotoğraf meraklısına en çok önerilen şey bol bol fotoğraf çekmeleridir, fakat aynı konuları değil. Bol bol değişik teknikleri deneyin, hızlı enstantane, yavaş enstantane, yüksek iso, dar veya geniş alan derinliği gibi çekim teknikleri ile çalışmanızı öneririm.

www.fotopanorama360.com

En İyi Resimler

www.fotopanorama360.com6) Live View Kullanın; Sabit objeler ile çekim yaparken, mutlaka tripod ve live view kullanın. Gündüz veya akşam ayırımı yapmayın. Fotoğraf Makinenizi manuel netlemeye alıp, Image Stabilzer’i kapayıp, çekeceğiniz objeye zoom yaparak manuel netleme yapın. En net fotoğrafı bu şekilde  yakalayabilirsiniz.

7) Jpeg yerine RAW veya Jpeg+RAW Çekin; Elinizdeki Fotoğraf makinesi eğer RAW formatında fotoğraf çekebiliyorsa mutlaka bu formatta çekin. RAW formatında çekilen fotoğraflar JPEG fotoğraflara göre sıkıştırılmamış özellikte görüntü sağlar. Örnek verir isek JPEG formatında çekilen bir fotoğraf 4 Mb ise aynı fotoğraf RAW formatında ise 15-20 Mb arasındaki boyuta sahiptir. Belki RAW fotoğraf işlemek size zor gelebilir kesinlikle üşenmeyin, her zaman RAW formatta kayıtlı fotoğraflardan daha iyi sonuçlar alırsınız. Aynı şekilde yüksek ISO’ da çektiğimiz fotoğrafları da Camera RAW programında Noise Reduction ile en efektif şekilde işleyebiliriz.

8) Beğendiğiniz fotoğrafçıları takip edip Facebook’tan da beğenin; Genelde hepimiz için geçerli olan fotoğraf sitelerini devamlı takip edemediğimiz. Fakat elimizdeki akılı cihazlar ile bir gözümüz çoğunlukla Facebook’ta. Böylelikle beğendiğimiz fotoğrafçıların çekmiş olduğu yeni fotoğraflarını  buradan takip edebiliriz. Fotoğrafçılar facebook’ta genelde çekim backstagelerini fotoğraf hakkındaki bazı sırlarını da zaman zaman açıklıyorlar, bir backstage fotoğrafta göreceğiniz ufak bir ayrıntı sizi çok fazla fikir sahibi yapabilir.

www.fotopanorama360.com

En İyi Resimler

www.fotopanorama360.com9) Bol bol gezmeye çalışın; Varsa paranızı ve zamanınızı bol bol gezmeye ayırın. Lenslerin 1.2 f diyaframlısını almak yerine, 1.8f alıp aradaki fiyat farkı ile değişik yerlere seyahat edin.

10) Gün içerisinde yaptığınız kısa gezilerde kendinizi en iyi kareyi yakalamaya odaklayın; Her gördüğünüzü çekmeye çalışmayın, seçici olun. Çekeceğiniz fotoğrafı çekmeden önce, kafanızda canlandırıp sonrasında çekin. Her gördüğünüzden arka arkaya 5 kare çekip sonuçta fotoğraf kaosunda boğulacağınıza  1 tane sorunsuz fotoğraf çekmeye çalışın. Eve 500 kare fotoğrafla gelip te içinden 10 tane seçmektense, 30 fotoğraftan 10 tane seçmeniz her zaman sizin daha iyi fotoğraf çektiğinizi gösterecektir.

www.fotopanorama360.com

En İyi Resimler

 

Hoşçakalın…

About Bulent Erdal

Leave A Reply