Çıralı Koyu / Antalya 

simge_2ÇıralıKemer ilçesinin  köyüne bağlı olup  Beydağları milli park sınırları içinde yer alır.

Çıralı, üç kilometre uzunluğundaki dağlar ile bütünleşen kumsalın oluşturduğu sahil şeridinde koruma altında bulunan deniz kaplumbağalarının’da (Caretta caretta) üreme alanıdır. Çıralı nın kumsalı deniz seviyesinden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Kumsalın her iki ucu kayalıklarla sınırlanmış olup, sahil genel olarak ince taneli kum yapısına sahiptir.

www.fotopanorama360.com

Çıralı

simge_2Batı bölgesindeki Çıralı girişinde sadece yağışın bol olduğu kış aylarında akan bir dere yatağı vardır. Sahilin güney ucunda ise Antik  kentinin içinden geçerek gelen dere, denize kadar  ulaşır. Böylece Çıralı kumsalının güneyi Olimpos deresi ve antik kent ile sınırlanırken, kuzeye doğru uzanan sahil bandı ise Çıralı olarak adlandırılır.

Ulupınar deresi ve kanyonu, Olympos, Likya yolu’la birlikte, yaylaları, sedir ormanları,   1. ve 2. derece tarihi ve doğal sit alanı koruma statüleri sayesinde yakın bölgelerdeki benzer alanlarda oluşan büyük çaplı turizm yatırımları ve yapılaşmadan uzak kalabilmiştir.

www.fotopanorama360.com

Çıralı Tur Tekneleri

www.fotopanorama360.com

Çıralı

simge_22000 yılında kurulmuş olan Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi, yörede bulunan ekolojik tarım ve turizm faaliyetlerini geliştirirken ayrıca bölgenin doğa ve çevre koruma çalışmalarını’da yürütüyor. Yöre halkının geçim kaynağı genelde pansiyonculuk ve küçük çaplı tarımsal işletmelerden sağlanıyor. Yöre yüksek dağlar ile çevrili olduğundan tipik Akdeniz iklimine sahip. Kışında yaz kadar güzel olan Çıralı da ısı neredeyse sıfırın altına hiç düşmemekte, uzunca bir bahar dönemi ardından oldukça sıcak bir yaz (Temmuz ve Ağustos aylarında 45 derece) hüküm sürmektedir.

Olimpos’un Sönmeyen Ateşi :

Tarihi ve turistik önemi olan Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan doğal gaz kaynağı, denize yakın manzaralı ve yüksek bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler turistlerin bilhassa gece turlarında büyük ilgisini çekmektedir.

www.fotopanorama360.com

Yanartaş Çıralı

simge_2Çıralı doğa severler için tarih boyunca korsanların hiç eksik olmadığı Olympos antik kenti, portakal limon ve nar ağaçlarının balkonunuza kadar girdiği yeşillikler arasındaki pansiyonları, muhteşem kumsalı ve sahildeki balık ağırlıklı restoranların doğal ortamı ile hoşça tatil geçirilebilecek harika ve nadir yerlerden.

www.fotopanorama360.com

Çıralı Restoranlar

www.fotopanorama360.com

Çıralı

simge_2Çıralı ya :

merkeze 70 kilometre uzaklıkta bulunan Çıralı ‘ya Kemer üzerinden gidebilirsiniz. Kemer ‘i geçtikten sonra yaklaşık 40 kilometre sonra, Çıralı / Yanartaş sapağından sola dönüp sahile doğru 5 kilometre kat edip Çıralı ‘ya ulaşırsınız,
ayrıca Antalya Terminalden kalkan Kaş, Finike otobüsleri de sizi Çıralı / Yanartaş kavşağına getirecektir.

Olympos (Olimpos) için tıklayın…

Hoşçakalın…

About Bulent Erdal

Leave A Reply