Çeşitli Objektifler Üzerindeki Terim Açıklamaları 

Bo

  

simge_2 nikon Objektif Terimleri   Lens üzerindeki Kısaltmalar     Objektif üstündeki Açıklamalar

AF-S Auto Focus – Silent, Sessiz otomatik netleme demektir. Bu kısaltma içerisinde bulunan anlatımda ultrasonik motor vasıtasıyla netlemeyi gerçekleştiren objektiflerinde bulunduğudur.

– VR nedir Vibration Reduction, Titreşim önleyici sistem. Objektif içerisindeki optik elemanlar titreşimi azaltıcı özellikte hareket ettirilerek net fotoğraflar elde edilir. En son üretilen teknoloji de VR II olarak adlandırılır.

( VR  teriminin diğer bir açılımı “Virtual Reality” Sanal Gerçeklik )

 Internal Focus, Netleme yaparken objektifin fiziki boyu değişmez ve öndeki eleman dönmez. Netleme esnasında hareket eden tüm elemanlar objektifin içerisinde hareketini oluştururlar.

– DX nedir   APS-C  boyutundaki sensöre sahip makinalar için özel üretilen objektiflerin özellikleridir, bu tip objektifler FX yani full frame olan gövdelerde tam uyumlu olarak kullanılamazlar.

- Auto Focus, Otomatik netleme anlamındadır. Yalnız AF yazan objektifler, Fotoğraf makinesinin gövdesinde bulunan Auto Focus motor yardımı ile netlemeyi sağlarlar.

-AF-I  Auto Focus – Internal, Nikon 1996 yılına kadar netleme motoru bulunduran objektiflerde bu kısaltmayı kullanmıştır, yerine bu tarihten sonra AF-S ye bırakmıştır.

– FX nedir  Full Frame gövdeye sahip makinalar için üretilmiş objektiflerdir, bu objektifler APS-C sensör bulunduran gövdelerle de kullanılabilir, Ayrıca odak uzaklıklarını Nikon için 1.5 ile çarparak DX gövdelerdeki odak uzaklıkları bulunur.

 Distance, Objektif netleme mesafesini elektronik data olarak gövdeye bildirir ve böylelikle matrix ölçümün sağlanmasına ve flaş ayarlanmasına yardımcı olur.

– G nedir Bu tip objektiflerde diyafram ayarlama halkası yoktur. Diyafram gövde üzerinden dijital olarak ayarlanır, diğer özellikle D kısaltması içeren objektifler ile aynı özelliklerdedir.

- Extra Low Dispersion Glass, Ekstra Düşük Dağılımlı olarak adlandırılan Cam. Nikon objektiflerinde bu tip elemanlar kullanarak keskinliği artırmaya, daha doğru renkler yakalamaya ve kromatik dağılmayı önlemek için geliştirdiği teknolojidir.

– Micro nedir Makro özelliği bulunan objektiflere Nikon tarafından kullanılan vede eklenen bir terimdir.

– N nedir Nano Crystal Coat, Nano Kristal kaplama. Nikon en yeni teknolojiyle geliştirdiği bu tip objektiflerde yansımayı en aza indirmeyi hedefliyor ve özelliklede ultra geniş açılardaki flare sorununa çözüm üretiyor.

– PC-E Perspective Control, Bakış açısı kontrolüne sahip objektifler için kullanılır. Profesyonel amaçlar için bakış açısı ve alan derinliği kontrolünü sağlar. Ayrıca bunlara Tilt and Shift objektiflerde denir.

-DC nedir Defocus-image Control, Portre için özel üretilmiş ve netleme dışında kalan bölgelerdeki bokehi değiştirilebilmeyi sağlayan özelliğe sahip objektiflerdir.

simge_2CANON canon Objektif Terimler Lens üzerindeki kısaltmalar

– EF nedir Elektronic Focus, Elektronik olarak netleme yapılabilen anlamındadır. EOS fotoğraf makinelerinin objektif bağlantı sistemi için kullanılan terimdir.

-IS nedir Image Stabilization, Görüntü dengeleyici sistem ya da titreşim önleyici olarak da adlandırılır. Objektif içindeki optik elemanların hareket ettirilmesiyle oluşacak olan el titremesi ve oynamalarının fotoğrafa etki etmemesini sağlar.

-USM nedir Ultra Sonic Motor, Bu ultrasonik motor vasıtasıyla netleme gerçekleştiren objektiflerde kullanılan terimdir.

– EF-S nedir Bu terim APS-C boyutundaki sensöre sahip makinalar için özel üretilen objektiflerde bulunur, bu tip objektifler FX yani full frame olan gövdelerde tam uyumlu olarak kullanılamazlar.

– AFD nedir  Arc From Drive, Canon’da USM’den önceki, daha yavaş ve gürültülü olan otomatik netleme mekanizmasına verilen addır.

– DO nedir Diffractive Optics, Renk sapmalarını azaltıp optik performans artarken, daha kısa ve daha hafif telefoto objektif üretimi için Canon tarafından geliştirilen bir optik teknolojisidir.

-TS-E Tilt Shift, Bakış açısı vede alan derinliği kontrolü sağlayan özel amaçlı geliştirilmiş objektifler için kullanılır.

-Macro Canon’un makro özellikli, 1:1 yakınlaştırma özelliği sağlayan objektiflerinde kullanılır.

– L nedir Luxury, Canon’un En üst sınıf objektiflerini temsil eder. Metal gövdeli, suya ve toza karşı korunmalıdırlar. Bu tip objektiflerde en az 1 florit ve 1 asferik, Ultra dispersion (UD) veya super UD optik elemanı bünyesinde bulundurmaktadır.

– MP-E nedir Macro Photo, Makro fotoğrafçılık için özel olarak üretilen, otomatik netleme mekanizmaları bulunmayan objektifler için kullanılır addır.

simge_2SIGMA sigma Objektif Terimleri Lens üzerindeki kısaltmalar

– DC nedir Bu kısaltma APS-C boyutundaki sensöre sahip makinalar için özel olarak üretilen objektiflerde bulunurlar, onun için bu tip objektifler FX yani full frame olan gövdelerde tam uyumlu olarak kullanılamazlar.

– DG nedir Bu kısaltma FX gövdelerde (full frame) kullanılmaya uygun anlamına gelir, aynı zamanda APS-S tarzı krop faktörlü gövdelerde de kullanılabilirler.

– APO nedir Apochromatic, Bu objektiflerde kromatik olan sapmaları azaltmak için düşük dağılımlı elemanlar kullanılır. Bu sayede daha kontrastlı vede keskin görüntüler elde edilebilmektedir.

 Aspherical, Bu tip elemanların özel tasarımları sayesinde, objektiflerde kullanılan elaman sayıları azalır, böylelikle daha küçük boyutlu ve hafif ürünler ortaya çıkarmak mümkün olur.

– OS nedir Optical Stabiliser, sigmanın kullandığı optik dengeleyici sisteminin adıdır. Canon’da karşılığı IS, Nikon’daki karşılığı VR olarak geçer.

 Excellent, Özel malzemeler ve optik kalite bakımından Sigma’nın en üst sınıfına ait objektifler için kullanılan kısaltmadır.

– RF nedir Rear Focus, Arka netleme olarak adlandırabileceğimiz sistem ile netleme sağlanır. Böylelikle en arkadaki optik elemanlar hareket ederek netleme gerçekleştirilir.

– IF nedir Internal Focus, Netleme yaparken objektifin boyu değişmez ve Öndeki eleman’da böylelikle dönmez. Netleme esnasında hareket eden tüm elemanlar objektifin içindeki hareketini tamamlarlar.

– HSM nedir Hypersonic Motor, Daha hızlı ve sessiz netleme yapabilen motora sahip olan objektiflerinde kullanılır.

– CONV nedir  Bu tipteki objektifler Sigma APO Telekonvertör’leriyle uyumlu bir şekilde çalışarak otomatik netlemeyi sorunsuz olarak gerçekleştirebilirler.

simge_2SONY sony Objektif Terimleri Lens üzerindeki kısaltmaları

– DT nedir Digital Technology, i-C sensörlü gövdeler için özel üretilmiş objektif.

– IF nedir Internal Focus, netleme yaparken objektifin iç konumdaki elamanları hareket eder, objektif boyunda bir değişme olmaz.

– G nedir Sony profesyonel serisi objektifler

-ZA  Zeiss Alpha, Zeiss standartlarında olan Sony üretimi ürünler.

– SSM nedir  Super Sonic Wave Motor. diğer markalardaki USM veya HSM gibi sessiz ve hızlı netleme motoru barındıran objektifler verilen addır.

– STF nedir  Smooth Transition Focus. yumuşak geçişli netleme, Nikon’daki DC, Canon’daki Soft focus ile aynı özelliktedir.

-A-Type  Minolta bayonet sistemine uygun olan objektiflerdir.

– CZ nedir  Carl Zeiss marka optik barındıran objektiflerde kullanılır.

-SAM  Smooth Autofocus Motor, akıcı ve hızlı netleme sağlayan vede hızlıca manual netleme ye geçişe olanak sağlayan netleme sistemleri.

simge_2TAMRON tamron Objektif Terimleri Lens üzerindeki kısaltmalar

 Aspherical, asferikal elemanlar içerir

– Di nedir Digitally Integrated, Dijital sensörlü gövdeler için özel üretilmiş ürünler.

– Di II Dijitaly Integrated II, APS-C sensörlü gövdeler için özel üretilmişanlamındadır, FX gövdeler’de kullanılamaz

– LD nedir Low Dispersion, Renk sapmalarını önliyebilmek için düşük sapmaları olan özel camların kullanıldığı objektifler

– VC nedir Vibration Compensation, Tamron’a objektiflere ait titreşim önleme mekanizmasının adı.

– SP nedir  Super Performance, Üst düzey objektiflerde bulunan kısaltma

– USD nedir Ultrasonic Drive. Yüksek hızlı ve sessiz netleme motoru bulunduran objektifler verilen isimlendirme.

  Extra Refractive Index Glass, Kırılma indeksi yüksek özel camlar kullanılarak objektifin boyunu kısa tutmaya yarayan teknoloji.

– IF nedir Internal Focus, netleme yaparken objektifin sadece iç elamanları hareket ederler, sonuçta objektif boyunda hiçbir değişme olmaz.

– BIM nedir Built-In Motor (for Nikon Cameras,) Otofokus motoru olmayan giriş seviyedeki Nikon gövdeler için özel olarak üretilmiş, kendi üzerinde otofokus motoru bulunan objektifler.

– ZL nedir  Zoom lock mechanism, Odak uzaklığnı kilitleme mekanizması. Objektifin sizin isteğiniz dışında zoom yaparak açılıp zarar görmesini engeller.

-AF/MF  Switcther Mechanism, Objektif üzerinde manual netleme vede otomatik netleme arasında geçiş yapmanızı sağlayan anahtara verilen addır.

– XLD nedir Extra Low Dispersion Lens Element, Objektifte ekstra düşük dağılım sağlayan eleman bulunur. Bu sebeple renk dağılmasının’da önüne geçilmiş olur.

– AD nedir Anomalous Dispersion, Standart dışı Chromatic  Aberrations diye anılan renk sapma ve dağılmalarını kontrol etmek amacı yla özel olarak üretilen cam.

– PZD nedir Piezo Drive, Daha performans özellikli ve sessiz otofokus sağlamak amacıyla, yüksek verimli Piezoelectric motoru kullanılan cihazlar.

simge_2 tokina Objektif Terimler

– AS nedir Aspherical Optics, asferikal optik elemanlar’ı içerin objektifler

– AT-X Advanced Technology – Extra, en üst düzey olanaklar vede Teknoloji kullanılarak üretilmiş anlamındadır

– D nedir Digitally, dijital gövdeler için özel üretilmiş Ürünler

– SD nedir Super Low dispersion, Renk sapmalarını önlemek için çok düşük sapmaÖzellikli olan camların kullanıldığı objektifler

– PRO nedir Professional, dayanıklılığı artırmak için geliştirilmiş objektifler

– FX nedir  Full frame, FX veya full frame sensörlü Body (Gövdeler) için üretilmiş objektifler

– DX nedir  for DX format, APS-C veya krop özellikli gövdeler için üretilmiş objektifler, FX body’de kullanılmazlar

– HLD nedir  High Diffraction Low Dispersion, düşük dağılım’lı ve yüksek kırınım’lı elemanlar kullanılan objektifler

  Macro kabiliyeti olan objektifler.

Aşağı Linkteki ilgili konularada göz atabilirsiniz >>>>

>>> Objektif Nedir objektif Çeşitleri

Fotoğraf Bir Sanattır… Hoşçakalın  

www.fotopanorama360.com

[contact-form-7 id=”2777″ title=”Blog Yazı İletim Formu (CAPTCHA)”]

 

About Bulent Erdal

Leave A Reply