www.fotopanorama360.com

Blog Yazıları

Dpi Nedir Kaliteli Baskıda Dpi önemi 
 

Dpi nedir sorusu 1” bir inç karedeki nokta sayısı Dpi = Dots per inch , diye tanımlanır. 1” Bir inch aynı zamanda cm. karşılığı olan 2,54 cm’lik alanda bulunan nokta sayısı olarak ta ifade edilir. 2,54 cm x 2,54 cm kare içine düşen nokta sayısı veya Bir inch kare ye ne kadar çok nokta (piksel) sığdırır sanız fotoğraf veya baskınız da o kadar kaliteli sonuçlar elde edersiniz.

Kaliteli baskı için 1 inç kareye sığdırılan  noktaların gittikçe ufalması gerekir. Bir inç kareyi ne kadar çok ufak nokta ile doldurursak baskımız o kadar kaliteli yani fotoğrafı oluşturan noktalar görünmez olur ve baskımız da o kalitede çıkmış olur.

Örnek ile açıklayacak olursak:
72 Dpi bir inch kare içinde 72 nokta
300 Dpi bir inch kare içinde 300 nokta
1440 Dpi bir inch kare içinde 1440 nokta demektir.

Eğer baskıyı yaparken görseli büyütecek iseniz o zaman Photoshop yada Corel de çalışırken 300 Dpi ile çalışmanız gerekmektedir.

Eğer 3 punto gibi küçük karakterdeki yazıları pikselleşme olmadan baskısını uygulamak istiyorsanız yine çizgisel ve 300 Dpi çalışmanız gereklidir.

Şayet elinizdeki işin bire bir ölçüler de baskısını gerçekleştirecek iseniz Photoshopta yada Corel de 72 Dpi çalışmanız yeterli olacaktır.

İşinizin baskı yapılmadan önce nasıl görüldüğünü mutlaka print viewdan kontrol ediniz. Dpi ile ilgili herhangi bir sorun, kırıklıklar ve pixselleşme var ise rahatlıkla print view da görebilirsiniz. Böylece baskı yaptıktan sonra sürprizler ile karşılaşmazsınız.

Herhangi bir görüntünün oluşturulmasından sonra çözünürlüğünün artırılması, görüntünün bulanık görünmesine neden olabilir. Bunun nedeni ise görüntü bilgilerinde var olan piksellerin uzatılması sonucudur yani Photoshop’un boşlukları doldurmak için elinden geleni yapmasıdır. Photoshop bu konuda iyi olsa da, genellikle bu durumlar çok net olmayan görüntüler ile sonuçlanabilir. Onun için, tasarım sürecinin başında görüntünün Dpi ‘lı boş belge üzerinde ayarlarının yapılmasıdır.

Sinop Hamsilos Koyu ve İnceburun Nerede Nasıl Gidilir 
 

İsviçre göllerindeki zengin görselliğe benzer yeşillikler arasında eşsiz bir manzara ve denize sahip olan bölge Piknik alanı olarak ta kullanıldığı için maalesef her yerde olduğu gibi insanlarımız ortamı pisletiyor, alanda temizlik ve bakım da zayıf gibi.

Mesire Yeri

Bu doğa harikası eşsiz manzaraya hakim bölgeyi görün. Norveç fiyortları ile ünlü ise, burasıda bizim ülkemizin Fiyort’u, bölgede Tekne kiralayıp gezebilir ve yüzebilirsiniz.

Hamsilos Koyu

Sinop da bu turlar için vakit ayırıp inceburun ve hamsilos koyu turunu birlikte yapabilirsiniz. Hamsilos ve inceburun arasında denize girilecek bir çok yer var. Hatta bu bölgede bolca apart ve kiralık eşyalı ev de mevcut.

Piknik Alanı

Hamsilos Koyu, Türkiye’ nin en kuzey uç noktasında yer alıp, Dünya’ da kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşıyıp buzul aşındırması sonucu oluşmuştur . Hamsilos koyu nun deniz ile birleştiği bölge oldukça geniştir iç kısımlara doğru ilerledikçe daralmaya başlar ve orman başlar. Koy geçmişte savaş gemilerinin gizlendiği günümüzde ise balıkçıların fırtınalı Karadeniz havalarında korundukları yer olarak kullanılmaktadır.

Hamsilos Koyu

Hamsilos koyu nun en uç noktasına kadar ulaşım imkanı mevcuttur fakat yolların bayağı bozuk oluşu ne yazık ki araç ile devam etmenize izin vermemektedir. Bu sebeple bir doğa yürüyüşünün sizleri beklediğini belirtebiliriz. Konaklamanız için ücretleri oldukça uygun Pansiyon, Oteller mevcut. Mesire ve piknik alanları, Deniz Bisikleti ve Kanoları ile ufak bir gezinti imkanı da mevcut

Akliman

Sinop tan yola koyulduğunuzda ilk olarak karşınıza Akliman çıkıyor. Yol boyunca devam eden kumsal sahil Akliman’da son bulup, bölge denize girmek ve piknik yapmak için ideal bir bölgedir. Araç ile Akliman’a girmek isterseniz 15 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.  Akliman’dan sonra yola devam edersiniz karşınıza Hamsilos koyu çıkacaktır.

Akliman

Hamsilos Koyu (Hamsaroz)

Bölge ve civarı tam bir doğa harikasıdır Yemyeşil ormanı, denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Hamsilos Koyu (Hamsaroz) yürüyüş yapmak, denize girmek ve fotoğraf çekmek için bulunmaz imkanlar sunar.

Hamsilos’un bu kadar önemli olmasının önemli sebebi Türkiye’nin tek Fiyord bölgesi olmasıdır. Develi Deresi Vadisi’nin aşağı bölge kesiminin, karada oluşan çöküntüler sonucu sular altında kalması ile oluşmuştur. Bu oluşum  Dünya’da sadece Norveç ve Sinop’ta bulunan ‘’ria’’ tipi bir kıyı şeklidir.

İnceburun

Sinop’a gelen yabancı ve yerli ziyaretçilerin en çok görmek istedikleri diğer bölge ise Türkiye’nin en Kuzey ucu olan İceburun dur. Bozulmamış doğal kıyı yapısı ile Millî park özelliğindedir. İnceburun’da bulunan Deniz Feneri deniz seviyesinden 38 metre yükseklikte inşa edilmiştir İnceburun özellikle gün-batımında fotoğrafçılar için harika fırsatlar sunuyor. İnceburun’da fener bekçisinin ailesi dışında ikamet eden kimse bulunmuyor. İnceburun ve çevresi Mili Park statüsünde olduğu için Sülün, Geyik ve Karaca gibi hayvanlarda koruma altındadır.

Fener

Hamsilos Koyu Nerede Nasıl Gidilir ve Tatil İmkanı

Yürüyüş ve tırmanma severlerin adresi olan Hamsilos Koyu, hem ziyaret edilip görülecek hem de tatilinizi yapabileceğiniz bir yerdir.

Hamsilos Koyu yakınlarındaki otel ve pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz. Ayrıca Sinop Merkeze 11 km uzaklıkta olduğu için Hamsilos Koyu’ndan Sinop’a da ulaşmak oldukça kolaydır.

Uygun fiyatlarla temiz oteller ve pansiyonlar bulabileceğiniz Hamsilos ta karavanda kiralayabilirsiniz. Koy çevresinde, deniz ve ormanın nefis kokusunu içinize çekip, güzel doğa yürüyüşleri ile de keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Hamsilos Apart Hotel – Adres: Akliman Mevkii — Telefon: 0(534) 203 27 16

Hamsilos Tatil Köyü – Adres: Akliman Mevkii  — Telefon: 0(368) 287 60 62

Ahmet Muhip Dıranas  Oteli – Adres: Abalı Köyü, Akliman Mevkii  — Telefon: 0(368) 287 62 00

Antalya Dokuma Park Antika Pazarı / Nerede Nasıl Gidilir 

Dokuma Park’ta Kepez Belediyesi’nin düzenlediği ‘Antika ve Nostalji Festivali’ bundan sonra her ayın 2. ci ve 4. cü pazar günleri sürekli Antika Pazarı olarak açılacak olup Antika / Nostalji sevenleri ve geçmişe dair iz arayanları bir araya getirecek. Antalya ve hatta Akdeniz Bölgesinde ilk ve tek olan, Türkiye’nin çok değişik yerlerinden ayrıca Antalya’dan 50’yi aşkın antikacının da […]

Yedigöller Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir / 360 Sanal tur 

Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz Bölgesinde Bolu il sınırları içinde Bolu’nun 42 km. kuzeyinde, Zonguldak ilinin ise güneyinde  yer alır.  Aralarında 110 m. civarında yükselti farkı bulunan iki plato üzerindeki 7 adet “Büyükgöl, Sazlıgöl, incegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl ve Seringöl” heyelan sonucu oluşan doğa harikası göllerdir. Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür, güneydoğusundaki Deringöl, […]

Teknofest İstanbul Nerede Nasıl Gidilir 

Yeni hava Limanının ev sahipliği yapacağı 20–23 Eylül 2018 tarihlerinde Türkiye’nin önemli kurum ve kuruluşlarının paydaşlığında gerçekleşecek milli teknoloji hamlesi için Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından ÜCRETSİZ organize edilen Teknofest İstanbul, havacılık gösterileri, ödüllü teknoloji yarışmaları, Konser Gösteri Sergiler ve özel aktivitelere sahne olacak. TEKNOFEST İSTANBUL Uzay, Havacılık ve Teknoloji Festivali, teknolojisini […]

Emre Gölü / Göleti AFYON Nerede Nasıl Gidilir 

Emre Gölü / Göleti Afyon ili İhsaniye ilçesine bağlı Döğer kasabası ve Frig Vadisi sınırları içinde olup, Afyon‘a 50 Km. 1 saat civarıdır. Göletin yüz-ölçümü yaklaşık 5 km² derinliği ise bazı bölgelerde 3M. nin üzerindedir.  Göleti ziyaret aynı zamanda Frig vadisindeki bir çok tarihi eserin’de görülmesine vesile olmaktadır.  Gölün kıyısında Frig Kaya Anıtlarının yanında bulunan Yunus Emre […]

Türkiye’nin Çadır Kamp Alanları / Karavan Bungalow Camping 

Türkiyenin en iyi yada vasat Çadır Kamp Alanları / Bungalow Karavan … Türkiye’deki bölgelere göre en iyi veya vasat Çadır Kamp alanları, Karavan ve Bungalow Camping’ lerini listeleme’ den önce, kamp yapma konsepti ile  başlayalım; Her sezon başı yaz tatili planları yaparken Lüks otel tatilleri ya da Turlar başlı başına bir seçenek, fakat kalabalıktan uzak doğayla iç […]

Retouch nedir? Fotoğrafta Retouch nasıl yapılır 

Fotoğrafta Retouch işlemi nedir? Fotoğraf üzerindeki düzeltme ve düzenleme işlemlerini retouch yani Türkçesiyle Rötüş olarak tanımlayabiliriz. Bu düzenlemeler için kullanabileceğimiz farklı programlar olduğu gibi bunların ilk sırasında Adobe’ nin Photoshop ve Lightroom uygulamaları gelir, yani kısaca Fotoğraf dünyasının dijitalleşmesi sonucu bu uygulamalar da kaçınılmaz hale geldi. Retouch nedir sorusu; programlara hakim iyi bir retouch uzmanı […]

Tanıtım Filmi / Reklam Filmi Çekimi